Шляхами Батьківщини

Лубни. Повітова столиця

Лубни

Автор: Вадим Войтик

Попри свій пізньоміщанський вигляд Лубни — ровесник Київської Русі. Тутешні князьки, намагаючись якось спільно боронитись, будували повздовж річки Сула фортифікації. Земельно-дерев’яні укріплення склались у лінію, що згодом стане східним кордоном нової держави.

Лубни

Луб’яну прикордонну фортецю засновує в 988-му, у рік Хрещення Русі сам Володимир Святославович. І не дарма — сто років потому його київські наступники завдадуть під Лубнами половцям нищівної поразки. Втім, у 1239-му Лубнам настане гаплик, як і всій державі рік по тому.

Лубни

Лубни

Відродження наступило завдяки польським стратегічним союзникам, у XVI столітті. Тікаючи від європейської інтеграції українці заселяли малолюдне лівобережжя. Та й взагалі, в ті роки вважалося за прийнятне на літо вирушати на «заробітки» на дикі землі.

Поляки, на відміну від литовців, мирилися з таким непорядком недовго. Дуже скоро нічийні гектари почнуть нарізати між потрібними короні людьми. Лубни віддадуть під опіку Михайла Вишневецького, черкаського старости. Його син, Олександр, у 1589-му закладає на старому городищі замок.

Лубни

За два роки Олександр Вишневецький отримує від короля грамоту, а містечко — магдебурзьке право.

Ярмаркова площа

Лубни

Лубни

Лубни

Лубни

Десь тоді ж, на сусідніх пагорбах засновується одна з найбільших православних обителей — Мгарський монастир (про який я вже розказував, безбожно називаючи ту обитель гламурною).

Лубни

Справжній розквіт для Лубен настав за Яреми Вишневецького. Маєтностям та статкам олігарха міг би позаздрити навіть Рінат Ахметов. Вишневецькому належали величезні землі Лівобережжя — кілька сучасних областей, чи не найбільша тогочасна латифундія у Європі. Столицею Вишневеччини і були Лубни, місто, у якому народився її правитель.

Лубни

Лубни

На Замковій горі магнат розбудовує величезний палац, котрий у 1648-му разом з усією резиденцією та бернардинським монастирем знищать повстанці Максима Кривоноса. Місто стає центром Лубенського козачого полку. За часів Російської імперії містечко стає повітовим центром.
Більшість історичних пам’яток — спадщина саме того, повітового минулого.

Лубни

Міська управа, 1910-го року.

Лубни

Духовне училище, 1885-го року.

Лубни

Лубни

Окружний суд, 1910-го року.

Лубни

Будівля Лубенського історичного музею з скіфськими бабами при вході.

Лубни

Лубни

Храм Різдва Пресвятої Богородиці, 1899-го року.

Лубни

Лубни

І, нарешті, найкрасивіша будівля міста — єпархіальне жіноче училище. Будівлю звели в 1907-го році за проектом уродженця Харкова, професора Імператорської Академії Олексія Бекетова.

Лубни

Лубни

Лубни

Нині це загальноосвітня школа № 10

Лубни

За іронією долі повітовим Лубнам ще раз випаде стати столицею. За часів революційних подій 1905-07 років місцеві українські націоналісти проголосили Лубенську республіку, яку дехто називає першою українською державою у новітній історії

Що ж до радянського періоду міста, то він щедро представлений відповідними пам’ятниками. І якщо Ленін міг принаймні уявляти де ті Лубни знаходяться, то Чапаєв — сумніваюсь.

Лубни

Лубни

Лубни

Лубни

Герб на колишній будівлі шпиталю. Але виглядає патріотично.

Лубни

Лубни на Google-картах. Місто Полтавської області. Проїзд на автомобілі від Києва — 200 км (біля 2,5 години дороги), від Полтави — 140 км.

Лубни

Джерело: http://tutbuv.com/

Facebook Comments

Залишити коментар

Коментарів

  • Ну так це ж і є Полтавська область!

  • Дуже гарна архітектура, навіть не знала, що у Лубнах є такі будівлі…

  • Лубни – дуже старе місто. Там чимало будівель позаминулого-початку минулого століть