Конкурс Світ очима бродяг

65 фактів і міфів про Білорусь

65 фактів і міфів про Білорусь

Автор: Сергій Кудяшов

Буду відвертим, задум написати цю статтю з’явився після прочитання тексту “123 факта о Беларуси глазами россиянина” тут. Мій текст варто розглядати як продовження теми “Білорусь очима іноземців”, але з акцентом на україно-білоруських зв’язках/стосунках.

1. Чисельність мешканців Республіки Білорусі (далі РБ) – 9,5 млн. (з них 158 тис ідентифікують себе українцями). Республіка поділена на 6 областей. Найбільші міста: Мінськ (1,8 млн.), Гомель (505 тис.), Могилів (366 тис.).

2. Дискусія “на Украине” чи “в Украине” у РБ перетворилась на дискусію “Беларусь“ чи “Белоруссия”. Сябри (сябр з білоруської – друг але тут і далі синонім слова білорус) з середини 90-х користуються назвою Беларусь і пропонували Російській академії наук визнати такий варіант чинним і, звичайно, отримали відмову.

65 фактів і міфів про Білорусь

3. Білорусь не є членом ради Європи, тому, коли українці стомлені “рідною” судовою системою дивляться на європейські суди як на останній прихисток справедливості для себе, білоруси такої можливості не мають.

4. Після 1991 року білоруси повернулися до своїх історичного символів: біло-червого-білого (найчастіше його називають бчб) стяга та гербу Погоні.

65 фактів і міфів про Білорусь

65 фактів і міфів про Білорусь

Після референдуму 1995 року білоруси повертаються до видозмінених радянських символів. Нинішній прапор РБ опоненти Лукашенка називають “світанок над болотом.”

65 фактів і міфів про Білорусь

65 фактів і міфів про Білорусь

Коротка історія Білорусі в одному мультфільмі. Раджу до перегляду, заодно перевірите свої знання білоруської.

5. Білорусь, як і Україна, відмовилась від атомної зброї у 1996 році. Пізніше, у 2010 році Лука кинув репліку, що цей вчинок був помилкою і, якби Білорусь залишила свій атомний потенціал, то їх країну би більше поважали.

6. За майже 20 років керування Лукашенко (править державою з 1994 року) назбиралося дуууууже багато його ляпів. Колись я мав дискусію з двома сябрами про те, чий президент більше лажає. Як міг тягнув Януковича на п’єдестал, але Лука (є й ще коротше псевдо – Лу) все ж таки переміг. Пропоную прочитати низку ляпів http://gw-zone.ru/blog/17.html

7. Стан білоруської мови у РБ можна охарактеризувати як жахливий. Посприяли цьому радянська русифікація та впровадження двомовності після 1995 р. Тому, шановний українцю, коли наступного разу будуть розповідати про переваги державного білінгвізму, при цьому посилаючись на позитивний досвід далеких Канад та Швейцарій, наводь приклад Білорусі – у нас з ними спільний історичний досвід.

8. На думку В. Даля московське акання є результатом змішання білоруської мови (смоленської говірки) з новгородською говіркою. В одному з підручників з Історії Білорусі (прізвище автора, на жаль, не згадаю) акання московитів пояснювалося великою кількістю полонених білоруських ремісників які працювали у Москві.

9. Білоруська латинка існує з 17 ст. Нині сфера її вживання обмежена кількома сайтами та соцмережами. Був свідком, як в одній з білоруських суполок (груп) у VK тиждень латинки проходив під гаслом Kab maskal nia zdahadausia.

65 фактів і міфів про Білорусь

10. Літера Ў (у нескладове) – 22 літера білоруського алфавіту. Жодна інша слов’янська мова не використовує цю букву.

11. Аляксандар Рыгоравіч, а саме так ім’я Президента пишеться білоруською, дуже любить хокей, тому не варто дивуватися льодовій арені майже у кожному районному центрі. А ще у травні 2014 року Мінськ прийматиме чемпіонат світу з хокею. Білоруська опозиція вирішила бойкотувати цей захід.

65 фактів і міфів про Білорусь

12. З причини недостатнього фінансування спорту Україна втратила не одного спортсмена. Деякі з них вирішили продовжити кар’єру у РБ: Олена Зубрилова, Антон Кушнір, Алла Цупер (двоє останніх принесли Білорусі по золотій медалі на олімпіаді у Сочі). Найвідомішим спортсменом, який зробив свій вибір у зворотньому напрямку є Тьома Мілевський. 🙂

13. У Лукашенка має трьох синів, але спадкоємцем називають тільки Коліньку. З 2008 року він супроводжує батька у міжнародних візитах.

65 фактів і міфів про Білорусь

Коля і Уго Чавес.

65 фактів і міфів про Білорусь

Дядя Діма дарує Колінькє золотий пістолет.

65 фактів і міфів про Білорусь

Лука, Коля і Бенедикт XVI.

65 фактів і міфів про Білорусь

14. Між іншим, усіх східноєвропейських диктаторів Луку, Путіна і Яника об’єднує те, що окрім офіційних дружин (з якими вони живуть окремо) у них були/є коханки.

15. Білоруським відповідником “Спасибі мешканцям Донбасу” є “ШОС” – “Шоб он сдох”.

65 фактів і міфів про Білорусь

16. Планова економіка у 21 ст. має свої хиби. Перевиробництво знаменитих на весь постсовєцький простір тракторів “Беларусь” сягнуло таких меж, що навіть гугл мепс помітив цей факт

65 фактів і міфів про Білорусь

65 фактів і міфів про Білорусь

17. Поруч з українським кордоном сябри активно добувають крейду на Хаціславському родовищі. Така діяльність, на думку українських екологів, може негативно вплинути на рівень води в озері Світязь або взагалі може призвести до зникнення Шацьких озер.

18. У Білорусі до вступу у Митний Союз були дуже низькі мита на іноземні авто. Тому майже всі легкові автомобілі – це вживані іномарки. У перший день перебування у Білорусі, а саме у Бресті, єдине “вітчизнянне” авто – “Волгу”, – я побачив під російським консульством.

19. В Білорусі на відміну від Росії не заборонені казино. Тому росіяни тут є частими гостями.

20. Як не дивно, але найбільші зарплати у РБ не у столиці, а у Солігорську, де більшість населення пов’язано з гірничим гігантом Біларуськалієм

21. І нарешті про білоруські дороги – головний аргумент українських лукашистів. Дійсно, в порівнянні з дорожніми шляхами від терористичної організації “Укравтодір”, вони просто космос. Звичайно, в Білорусі є погані дороги, але їх зовсім небагато. Для наочності хочу навести приклад, як я з друзями добирався в глухий хутір Януки Вітебської області. Певну частину дороги ми проїхали з місцевим жителем, який впевнено “летів” 136 км/год. по сільській дорозі. Уявити схожу ситуацію в Неньці-Україні неможливо.

22. Національний парк “Біловезька пуща” – найбільша частина реліктового рівнинного лісу, яка залишилася на території Європи, – є гордістю для кожного білоруса. Фауна заповідника дуже різноманітна, але гегемоном є зубр – найвпізнаваніший символ Білорусі. На території Пущі сябри побудували резиденцію Діда Мороза. Факт цілком комерційний, але сябродіточки залишають це місце з усмішкою на вустах та коробкою цукерок у руках (у вартість вхідного квитка включена вартість коробки солодощів).

23. Найкращим сайтом для туристів, які бажають відвідувати РБ, є http://vandrouka.by.

24. Угоду про розпад СРСР та створення СНД – Біловезький пакт – було підписано Кравчуком, Єльциним та Шушкевичем 8 грудня 1991 року на території державної дачі Віскулі. Нещодавно Шушкевич (тодішній голова Верховної Ради Білорусь) заявив, що білоруський оригінал пакту зник. А це де-юре означає, що Білорусь залишається частиною СРСР.

25. Називати білоруські рублі зайчиками невірно – після грошової реформи всі зображення тварин були замінені на архітектурні споруди.

26. Франциск Скорина – білоруський першодрукар, – першу Біблію надрукував 1517 року у Празі, після 1520 року переїхав до Вільні, де продовжив видавничу діяльність. Щодо запитання, якою мовою друкував свої книги Скорина, тривають дискусії, але сябри вважають, що це старобілоруська.

27. Внаслідок того, що в одному державному утворенні (Російська імперія) опинилися міста з однаковою назвою, було вирішено у назві зазначати реґіон. Тому українці мусять писати Кам’янець-Подільський і Могилів-Подільський, а от сябри зовсім не паряться зі своїм Могилевом і Кам’янцем.

28. УПА розглядала південні райони БРСР етнічно українськими, тому з 1944 року тут діяли загони українських націоналістів. Згідно даних мінського історика Володмимра Гуленка, повстанські загони нараховували до 14 тисяч бійців і складалися як з українців, так і з білорусів. Згідно документів, остання сутичка лісових хлопців з НКВД та території БРСР сталась 1953 року.

65 фактів і міфів про Білорусь

29. Згідно перепису 2001 року, найбільша кількість (у відсотковому еквіваленті) білоруськомовних громадян Украни проживає у с. Весела Долина Єнакіївського району Донецької області.

30. Бажаєте проїхатись залізницею з лівобережжя на правобережжя транзитом через Білорусь безкоштовно? Легко! Електричка Славутич-Семиходи (ЧАЕС) 5 разів на добу відвозить і повертає працівників Чорнобильської АЕС. На кордоні електропоїзд не зупиняється, а отже не відбувається ні паспортного, ні митного контролю. Тільки не спішіть виходити, в Семиходах на вас чекатиме патруль з автоматами. Зачекайте 20 хвилин і електричка відправиться у зворотньому напрямку.

65 фактів і міфів про Білорусь

31. Мабуть, кожна людина, яка закінчила радянську школу, знала про трагедію білоруського села Хатинь. Під час Другої світової війни, нацисти знищили 149 жителів. Радянська пропаганда створила міф про цю трагедію. Не хочу робити парад трупів, але в тій же чернігівській Корюківці загинуло більше 6 тисяч жителів. Схожих трагедій не одна сотня. На думку Віктора Суворова, система вибрала Хатинь для того, щоб сплутати з Катинню (місце масового розстрілу офіцерів польської армії). Читати тут.

32. У 2013 році з конвеєру вийшов БЕЛАЗ вантажопідйомністю 450 тонн. В день машинобудівника на заводі БЕЛАЗа (м. Жодіно) проводиться день відкритих дверей.

65 фактів і міфів про Білорусь

33. Сябри часто їздять по закупи на українські гуртові ринки: Одеса, Хмельницький, Харків. А в Чернігові на речовому ринку можна побачити оголошення “Белорусам скидки”. Дійсно вигідними є великі закупки, один сябр оповідав, що готуючись до весілля, поїхав по обнови до Хмельницького, то все, що заощадив, пустив на ремонт підвіски свого автомобіля. Українські дороги шокують білорусів.

34. У 13 ст. частина кримських татар переселилась у Велике Князівство Литовське. Частина з них прийняла християнство та навіть створила власний алфавіт. Вихідцем з білоруських татар був батько Аґатанґела Кримського – визначного українського сходознавця, знавця близько 60 мов.

65 фактів і міфів про Білорусь

35. Білоруський кінематограф, як і український, скоріше живий ніж мертвий. Державна підтримка відсутня. Що ж до альтернативного кіно, раджу переглянути “Вышэй неба”, “Жыве Беларусь” та фільм Сергія Лозниці за повістю Василя Бикова “В тумані”. Цікавий факт: частина подій “Вышэй неба” відбувається в Криму і на 20.21 хв. до кадру потрапляє наліпка з Януковичем і гаслом “Украина для людей”.

65 фактів і міфів про Білорусь

36. У Білорусів не було феномену козацтва, тому в порівнянні з українцями вони є більш спокійними та менш агресивними. Але не треба робити з них вайлуватих громадян останньої диктатури в Європі:

– у 90-х підірвали газопровід;

– за проросійську політику було вбито губернатора Гродненської області та трьох лідерів білоруського “Русского народного единства”;

– вибух гранати у дворі російського посольства у Мінську.

37. Диктаторський режим і культура – тема для фахових експертів. На мою дуже суб’єктивну думку, саме завдяки режиму в Білорусі найчистіші вулиці та найменшf корупція серед трьох східнослов’янських держав.

38. Після 1991 року сябри вирішили не заморочуватись і перейменували КГБ БРСР у КДБ Республіки Білорусь. Білорусь сміливо можна називати міліцейською державою: кількість правоохоронців на душу населення тут дуже висока.

65 фактів і міфів про Білорусь

Колись мене підвозив литовець, який дуже тонко охарактеризував білоруське МВС: Якщо хочеш сісти у в’язницю – їдь у Білорусь, якщо хочеш дуже швидко потрапити за ґрати – їдь у Мінськ.

39. Найчастіше білоруські опозиціонери тікають від репресивного апарату держави у Польщу, та навіть закордоном всюдисуще КГБ не дає їм спокою. У 2011 році у Варшаві відбулася прес-конференція двох завербованих аґентів КГБ, які розповіли про мету свого перебування у Польщі. За їх словами вони мали заманити адміна групи “Надоел нам этот Лукашенко” в Україну, де кагебешники мали їх захопити і вивезти у Білорусь. А це де-факто означає, що в Україні за згодою СБУ працює іноземна розвідка.

40. Сябри мають цікаву рок-сцену. Раджу послухати N.R.M., Sciana, Крамбабуля, Akute, Naka, BN.

41. Авторські колонки Сергія Жадана білоруською можна прочитати на сайті 34mag. Тут же зможете завантажити його бестселер “Депеш Мод” білоруською http://34mag.net/piarshak/post/vam-dehpehsha/.

42. Лукашенко на противагу Путіну намагається розвивати співпрацю з Китаєм. Найближчим часом під Мінськом буде побудований китайський індустріальний парк. Пізніше країну вразила новина, що Білорусь видасть 650 тисяч трудових віз для китайців.

43. У республіці на державному рівні підтримується міф про Велику Вітчизняну Війну, але мало хто знає, що найбільших людських втрат білоруси зазнали у війнах між Річчю Посполитою з Московією 1654-1667рр. Думки експертів сходяться на тому, що загинуло близько половини населення етнічних білоруських земель.

44. Нині на території Островецького району триває будівництво єдиної у республіці АЕС. Згідно плану, експлуатація має розпочатися у 2018 році. Прикметно, що АЕС знаходиться в 20 км від литовського кордону, а у Ліді (30 км від Литви) Лука розмістив російську авіабазу: політика добросусідства у дії.

45. Радянська цензура у Білорусі не тільки не зникла, але й процвітає. 2 роки тому у мережу виклали “чорний список” діячів культури.

65 фактів і міфів про Білорусь

46. У вересні 2011 року лідер гурту Ляпіс Трубецькой Сярхєй Міхалок між концертами дав інтерв’ю одному з пітерських каналів, де назвав Луку злодієм, крадієм та невігласом. Після чого на нього була заведена карна справа за образу Президента. Щоб уникнути покарання Міхалок переїхав до Росії. Рішення повернутись музикант прийняв після народження сина (не відвідував Батьківщину протягом 2 років).

47. Режисером останніх кліпів Ляпісу “Не быць скотам”, “Путинарода”, “Lyapis Crew”, “Месяц” був українець Олександр Стеколенко.

48. Пішоходи у Білорусі зобов’язані в темну пору доби носити флікери – світловідбиваючі браслети. Згідно даних МВС Білорусі, щоденно фіксується 200-300 подібних порушень.

65 фактів і міфів про Білорусь

49. На відміну від українців, білорусам видають єдиний документ, що може засвідчити особу як всередині республіки, так і за кордоном.

65 фактів і міфів про Білорусь

50. Парадокс луканоміки: білоруський бензин трохи дешевший, ніж російський, хоча здебільшого він вироблений з експортованої російської нафти. Іншим експортером нафти є Венесуела. Венесуельську нафту танкером перевозять в Одеський порт, звідти сумнозвісний нафтогін Одеса-Броди транспортує південноамериканські вуглеводні в Галичину, де її переливають у залізничні цистерни і везуть на Мозирський НПЗ.

51. Для того, щоб читач не асоціював Білорусь лише з Лукашенком, наводжу короткий список визначних білорусів: Жорес Алфьорав, Максім Мірни, Васіль Биков, Барис Кіт, Кастусь Каліновскі, Тадеуш Косцюшка, Франциск Скарина, Валентина Терешкова, Андрей Грамика.

52. 2 квітня 1997 в Москві Лукашенко і Єльцин підписали договір про союз Білорусі й Росії для зближення правової бази країн, які у майбутньому можуть бути об’єднанні спільним парламентом, але зі збереженням власних конституцій. Відтоді 2 квітня святкується день єднання народів Білорусі і Росії. Лука може щомісяця святкувати “Дни единения России и Беларуси” і щотижня обговорювати проект створення Союзного государства, але ніколи не поставить свій підпис під договором про створення СССР-2, бо одразу перетвориться з президента суверенної держави майже в центрі Європи на реґіонального князька десь у Західному краю Росії.

53. Ще під час підписання союзного договору, в Мінську проходили масові антилукашенківські акції протесту, в яких не останню роль відіграли загін доборовольців УНА-УНСО. Семеро унсовців відбували покарання у білоруських в’язницях.

54. У добу націоналізму (19 ст.) білоруські землі опинилися у межах однієї держави – Російської імперії. Україна ж була поділена між двома імперіями, тому навіть після Валуєвського циркуляру український рух перейшов з Наддніпрянської в Наддністрянську Україну майже без втрат. У сябрів же втеча від політичних переслідувань однозначно означала еміграцію у чужорідне середовище. На думку Тімоті Снайдера, ця обставина є однією з причин низької національної свідомості білорусів.

55. В українській мові є запозичення з білоруської. Мені вдалося розшукати наступні слова: звіробій, ззаду, маруда, нащадок, розкішний, бадьорий, дьоготь, кажан.

56. В РБ за державний кошт працюють центри лікування онкохворих. Досить часто пацієнтами цих центрів є українські діти, бо в Україні такого роду лікування не проводять, а курс терапії у Німеччині або Ізраїлі коштує у декілька разів дорожче.

57. В якості смачних сувенірів додому раджу купувати кілограмовий шоколад від Гомельської фабрики Спартак (140 грн.).

65 фактів і міфів про Білорусь

Або 3,9 кг банку рогачовського згущика (100грн.).

65 фактів і міфів про Білорусь

58. Мешканцем Мінська у період свого захоплення марксизмом був Лі Гарві Оствальд – офіційний вбивця Кеннеді.

65 фактів і міфів про Білорусь

59. Від чорнобильської катастрофи найбільше постраждала Білорусь, але в середині 80-х світ ще мало знав про БРСР, тому Захід скеровував свою гуманітарну та наукову допомогу в УРСР та РРФСР. Білоруська письменниця Святлана Аляхсєєвіч 3 роки спілкувалася з жертвами катастрофи у висліді чого з’явилася чудова книга “Чорнобиль: хроніка майбутнього.” Укрмовою це дослідження переклала Оксана Забужко та через малий тираж навряд чи ви знайдете цю книгу в бібліотеці чи всемережжі. Російською вона називається “Чернобыльская молитва”.

65 фактів і міфів про Білорусь

60. Село Саньково-Медвежьє є російським анклавом (вірніше сказати ексклавом) на території республіки і знаходиться в 1 кілометрі від кордону з РФ. Перед першою світовою війною російські селяни, які заробили гроші на заробітках у США, купили ці землі. Ранні совєти підтримували національні меншини, тому пішли на створення анклаву. Після Чорнобильської катастрофи людей відселили, але острівець на карті залишився.

65 фактів і міфів про Білорусь

61. Нині триває демаркація укр-біл кордону внаслідок зміни течії русла Дніпра. Наша держава, скоріш за все, втратить кілька км².

62. Плюшевий десант – акція на підтримку свободи слова у РБ яку 4 липня 2012 року провели двоє шведів. На легкомоторному літаку вони вилетіли з литовського аеропорту без дозволу перетнули білоруський кордон та розкидали м’які іграшки до яких прикріплені заклики проти цензури.

65 фактів і міфів про Білорусь

65 фактів і міфів про Білорусь

63. Влітку 2011 року через низку причин (головна з них – інфляція білрубля) в Білорусі відбулися мовчазні акції протесту без гасел, без символіки

64. Присутність білорусів на Майдані могла залишитися непоміченою, але не для мене/

65 фактів і міфів про Білорусь

Підчас Євромайдану активісти “Молодої Білорусі” нагадали українським депутатам про відповідальність за підтримку злочинного режиму розсилкою смс з білоруських номерів з цілком однозначним текстом.

65 фактів і міфів про Білорусь

Фанати БАТЕ також підтримали Майдан.

65 фактів і міфів про Білорусь

Якщо уважно переглядати на ютубі ролики з кадрами мітингів, які відбувалися у західній Європі на підтримку Майдану, то окрім прапорів України та ЄС можна помітити бчб.

65 фактів і міфів про Білорусь

Білорус Міхаіл Жизьнєвскі – один з перших убитих на Грушевського.

65 фактів і міфів про Білорусь

65. Білоруський і український націоналізм мають багато спільних точок дотику, тому не варто дивуватися присутності сябрів на Євромайдані чи затриманню волинських активістів у Мінську на Дні Волі.

Шановний читачу, людська пам’ять не може запам’ятати інформацію без втрат. Тому хочу виокремити найважливіші тези: країна називається не Білорусія, а Білорусь. Побачивши людину з б-ч-б – знайте: це Ваш друг – сміло вітайтесь з ним “Жыве Беларусь!” і тисніть йому руку.

65 фактів і міфів про Білорусь

Facebook Comments

Залишити коментар