Світ очима бродяг

Голландія. Країна вітряків і тюльпанів

ГОЛЛАНДІЯ. КРАЇНА ВІТРЯКІВ І ТЮЛЬПАНІВАвтор: Юрій Борисов

Голландія – унікальна країна. Хоча б тому, що більше половини її території знаходиться нижче рівня моря. Століттями населення Нідерландів вело важку боротьбу з водною стихією за кожен клаптик землі. «Бог створив море, а голландці – береги», – говорять місцеві жителі. Звучить дещо самовпевнено, але коли бачиш все це на власні очі, розумієш цей працелюбний впертий народ в чомусь правий.

Найкраще завітати сюди навесні, коли зацвітають тюльпани, нарциси й купа інших квітів. Проте, в Голландії є на що подивитися у будь-яку пору року.

Нижче рівня моря, креатив і верблюди

Коли літак заходить на посадку до міжнародного аеропорту Schiphol, перед очима постає фантастична картина – за великим рахунком, Голландія розташована на болоті. Куди оком не кинь – скрізь водна гладь. Здавалося, неможливо жити у таких умовах, проте люди тут мешкають і досить у великій кількості – за густотою населення на квадратний кілометр ця держава посідає друге місце у світі після Гонконґу.

Я їду машиною по ідеальній дорозі. Не зважаючи на те, що надворі середина липня, погода досить прохолодна – дається взнаки близькість Північного моря. У вікні проносяться вітряки, маленькі охайні будиночки під черепицею, поля, на яких пасуться вівці чи корови, і канали, канали, канали…

За словами місцевих, вже на глибині 60 см тут починаються ґрунтові води, а значна частина країни взагалі знаходиться нижче рівня моря. Та що найцікавіше, повеней тут немає вже досить давно. Сусідні Німеччину й Бельгію заливає, а Нідерланди ні – от що значить добре продумана меліоративна система. Важко сказати, яка загальна довжина всіх голландських каналів та захисних дамб, але гадаю, що значно більша, ніж протяжність кордонів Нідерландів. Також, близько 20000 насосних станцій регулярно відкачують воду до моря, дбаючи, щоб ви не намочили ноги.

Раптом обабіч траси зауважую…верблюдів. Уявіть собі таку картину: надворі хмарно, накрапує дрібний дощик, навколо мене дуже навіть середньоєвропейський пейзаж і тут я бачу кораблів пустелі, які мирно жують голландську травку і абсолютно не переймаються тим, що відбувається навколо них – схоже, добре акліматизувалися:).

Пізніше я зрозумів, що голландці люди досить креативні. Не знаю чи пов’язано це з легалізацією трави та деяких легких наркотиків, але дуже часто можна побачити щось таке…чудернацьке:). Наприклад, житловий будинок у вигляді океанського лайнеру чи літак над дорогою. Я не помилився – поблизу Амстердаму злітна смуга проходить над…автомобільною трасою.

Дві назви однієї країни

До речі, перед тим як розрекламувати вам принади країни сиру та тюльпанів, хотів би внести ясність у те, як правильно називається цей край. Офіційна назва – Королівство Нідерландів. Отже, в усіх документах пишуть «Нідерланди». Себто «рівнинна земля» у перекладі. В принципі, логічно – країна рівна, як стіл. Але історичне ядро монархії складають провінції Північна та Південна Голландія, де знаходяться найголовніші міста держави, тож цю назву часто переносять на всю країну. Від самих же голландців я постійно чув «Холланд». Втім, називайте кому як зручно:).

Столиця розпусти

Розпочнемо знайомство з «сирними» із столиці. Амстердам. Колись називався Амстелледамме. Міст через річку Амстел. Якщо чесно, то жахливе місто. Дикий контраст із затишною провінцією.

Самі голландці говорять, що Амстердам і Нідерланди – дві абсолютно різні країни. Коли гуляєш по центру, складається враження, що хтось спеціально вивіз пару вантажівок сміття і розкидав його по вулицях голландської столиці.

типовий голландецьСкрізь величезні юрби людей. Всі ці вони голосно розмовляють, співають, кричать. Постійно слід озиратися, щоб тебе не збив велосипед. У Голландії на роверах ганяють практично усі! В кожному населеному пункті є спеціальні доріжки та парковки для них. У мене щелепа відвисла, коли я побачив у Амстердамі…триповерхову велосипедну парковку. Не знаю, чи це правда, але казали мені, що навіть прем’єр-міністр часто їздить на роботу на своєму двоколісному другові.

Приїжджих тут вирахувати дуже легко. Вони ходять, а не їздять на роверах:).

До речі, велосипеди тут переважно дуже прості, я б навіть сказав, «підубиті». Це пов’язано з високим рівнем злочинності у великих містах – їх крадуть. Тобто, якщо в тебе моднявий дорогий «біцикль», шанси на те, що його свиснуть з парковки, поки ти питимеш пиво у барі чи скуповуватимешся в супермаркеті, значно зростають.

«Велосипед можна обміняти на порцію героїну. А для наркомана це день життя. Тут наркетів багацько», – пояснює наш співвітчизник Валік, який мешкає у столиці Голландії вже 17 років.

Я вже наперед знаю, що ви спитаєте про легалайз і квартал Червоних ліхтарів. Чомусь у нас Голландія асоціюється саме з цими речами, а не, скажімо, з сиром, оселедцями чи вітряками:).

ГОЛЛАНДІЯ. КРАЇНА ВІТРЯКІВ І ТЮЛЬПАНІВ

Доповідаю. Траву курити можна. Для цього є спеціально відведені місця – вони називаються Coffeeshop-ами. Та не каву там п’ють, як ви здогадалися. Якщо вам є 18 і ви зможете це документально підтвердити, ласкаво просимо – назад виносимо:). Принаймні тих хлопців, яких бачив я з вулиці (у цих закладах обов’язково вікно на всю стіну), можна було нести і робити з ними що завгодно – повна реанімація. Задоволені писки з легким виразом ідіотизму на них свідчили про те, що ці люди досягли нірвани. Навряд чи вони зможуть самостійно підвестися з підлоги найближчим часом:).

-«Трава хороша», – каже Валік, – «можна улетіти в космос».

За межами «кафішопів» курити травичку категорично заборонено. Якщо поліція піймає, то будуть неприємності.

Раніше також продавали гриби, але потім заборонили, бо сильно б’ють по голові.

Тепер стосовно борделів. Проституцію в Голландії також легалізовано. В цій країні найдавніша професія вважається дуже навіть престижною. Жриці кохання реєструються як приватні підприємці й сплачують податки. В кожної «феї» є особисті юрист та лікар.

В центральній частині Амстердаму під їхню діяльність виділено цілий квартал. Прогулюючись ним, у засклених кабінках ви побачите десятки напівоголених жінок будь-якого віку, типу зовнішності чи кольору шкіри, що будуть усміхатися вам і кликатимуть до себе. Ні в якому разі не фотографуйте повій! Це категорично заборонено, про що свідчать попереджувальні написи. За словами мого амстердамського знайомого, найдешевша коштує 30 євро за один статевий акт (не за годину!). Якщо бажаєте чогось надзвичайного, готуйте мінімум сотню євровалюти. Задоволення не з дешевих, навіть за місцевими мірками.

Трохи про ціни

Що ще цікавого в Амстердамі? Канали. До набережної пришвартовано з десяток барж – на них живуть люди. Говорять, що ці помешкання досить дорогі. Все ж таки центр міста. Житло у Нідерландах коштує не по-дитячому. Якщо ви вирішили залишитися у голландській столиці, будьте готові віддавати за оренду квартири щонайменше 500 євро. Про купівлю мова не йде. Дорого. Дуже.

Взагалі, життя тут недешеве. Маленька баночка кока-коли обійдеться вам у 1,5 євро. Хліб – 2-3 євро, 200-грамовий шматок сиру – від 5, кухоль пива у барі – від 8 одиниць євровалюти, проїзд у метро – від 2 євро. Ціни на одяг також кусаються, але він якісний та й вибір вражає. А якщо потрапите на розпродаж, то брендові речі можна придбати значно дешевше, ніж в Україні.

Амстердамський туалет

Але я б у Амстердамі не жив нізащо. Можливо комусь і подобається цей шалений ритм життя, та в мене від цього безперервного різнокольорового людського потоку вже за пару годин починає дико боліти голова. Ну незатишно якось тут! А коли бачиш отакі речі, як вгорі, то ще більше переконуєшся у своєму рішенні. Це – типовий амстердамський туалет. Всередині дуже смердить.

Чим їздить прем’єр на роботу?

Голландія – конституційна монархія. Тобто офіційно країною керує королева, але насправді всі важелі правління перебувають в руках парламенту та прем’єр-міністра. Уряд розташовано у місті Гааґа, а не в столиці.

ГОЛЛАНДІЯ. КРАЇНА ВІТРЯКІВ І ТЮЛЬПАНІВ

Гааґа дуже гарна і набагато затишніша й чистіша за галасливий Амстердам (як і будь-яке голландське місто). Вона дуже вдало поєднує в собі риси сучасного мегаполісу та історичного місця. А ще, я ніде не їв таких смачних оселедців, як тут. В центрі продаються булочки з філе цієї риби та цибулею всередині. Той самий хот-дог, тільки замість сосиски оселедець:).

Самі ж голландці їдять оселедця цілим. Беруть його за хвіст і опускають до рота. Суто їхня фішка:). У кожному реґіоні рецепт різний. За тим, як ви смакуєте цією нехитрою стравою, можна визначити звідки ви. Скажімо, в Амстердамі віддають перевагу оселедцеві з цибулею та огірком, а от у промисловому Роттердамі суворий робочий люд їсть цю рибу в чистому вигляді, без будь-яких добавок.

Напевно по мені було видно, що я не голландець, бо згамав я рибинку лише з третього заходу:).

Перекусивши, можна продовжити знайомство з містом. Центр Гааґи дуже цікавий – тут повно історичних будівель. Зокрема, їхній уряд, що розташований на березі штучного ставу. Саме тут працює найдемократичніший прем’єр світу, що їздить на роботу на ровері:).

У місті регулярно проходять різноманітні цікаві виставки. Зокрема ця – піщаних скульптур.

пісок

Якщо ви нагулялися гаазькими вулицями досхочу і хочете нових вражень, вирушайте до сусіднього Делфту – одного з найкрасивіших міст країни. Благо, знаходиться воно в півгодині їзди автомобілем. Та й взагалі, у Голландії все дуже близько.

Делфт

Делфт просто казкове місце. Старовинні будівлі з клінкерної цегли, собори, канали, різноманітні пам’ятники – тут все дихає історією! Можете наслідувати мій приклад і облюбувати якесь літнє кафе. Надворі накрапав дрібний дощик, а я сидів на терасі й попиваючи каву, милувався середньовічними будівлями, що виглядали немов декорації до фільму про пригоди якогось Буратіно, чи що там діти дивляться.

До речі, якщо хочете придбати щось на згадку, ліпше зробіть це тут, адже в Амстердамі чи Гаазі ціни на сувенірну продукцію вищі. Делфт славиться виробами з порцеляни. Можна також купити традиційне дерев’яне взуття – кломпени. А якщо йдеться про сир, то у місцевих лавках вибір просто вражає. Тут же на місці можна його продегустувати, перед тим як розпрощатися зі своїми євро. Раджу взяти Old Amsterdam, але самі дивіться:).

Голландська глибинка

Голландія

Душа будь-якої держави знаходиться у глибинці. Автору статті довелося трохи поїздити по світу, тож можу впевнено заявити, що судити про країну по її столиці абсолютно невірно. Національні традиції, звичаї, фольклор, архітектура, побут завжди краще зберігаються у провінції. На мою думку, серцем Нідерландів є сільськогосподарський реґіон на північ від Амстердаму. Він якнайкраще передає дух королівства. Отже, наостанок вирушаємо до Північної Голландії.

Тут суто голландські пейзажі. На смарагдових полях, помережаних густою сіткою каналів, біліють овечі отари. Трохи далі дружно крутяться вітряки. Квітнуть тюльпани й нарциси, утворюючи яскраві полотна, гідні пензля Рембрандта. Маленькі іграшкові будиночки під очеретяними дахами. Поворот, і перед вами синіють води Ейсселмеру – величезної водойми, відокремленої штучною дамбою від Північного моря. Ідилія! Жодними словами цього не передати. Треба бачити наживо.

Найцікавіші міста провінції – Гаарлем, Алкмаар, Енкхаузен та Ліссе. Перше просто дуже гарне і затишне. Архітектурою нагадує Амстердам, але значно чистіше). Великий плюс те, що лише 7 км до моря. Але не поспішайте вдягати плавки чи купальник і стрімголов летіти на штучно намиті піщані пляжі. Я плескався у Північному морі в липні і температура води була не більше 17-18 градусів. Досить прохолодно. Місцеві не дуже охоче купалися, тож з подивом дивилися як автор статті підставляє свої могутні тілеса під морські хвилі. Що з них візьмеш – розманіжені європейці!

Алкмаар – старовинне місто з цікавою архітектурою. Для мене воно найкраще в країні.

За якихсь 9 євро можна прогулятися по каналах міста на баркасі. Рекомендую. Годинна подорож з елементами екстриму, адже доведеться безліч разів пропливати під мостами, які економні голландці зводили максимально близько до води, тож постійно доводилось пригинати голову, а декілька разів навіть лягти, бо міст був дуже низьким. Економні йо:).

З квітня по вересень у Алкмаарі діє сирний ярмарок, на який з’їжджаються юрби туристів. Продається біля сотні сортів сиру, на площі відбувається якийсь лицарський турнір, люди в національному вбранні перекочують сирні голівки розміром з колесо від «Жигулів».

Якщо ви, так само як і я, не любите подібну «попсу для приїжджих», то краще оминіть це багатолюдне місце (тим більше, сир можна спокійно придбати у будь-якому магазині і в черзі такій стояти не доведеться) і сходіть…наприклад, до музею пива. Понад 80 сортів! Візьміть собі кухоль пінистого напою, затягніться ароматною сигарою (яку тут же можна придбати) і помилуйтеся…ну, звісно ж каналами! Тут канали скрізь:).

Поїхали далі – до Енкхаузену. Гарне містечко, яке живе за рахунок продажу насіння квітів і овочів. По периметру населеного пункту розташовані теплиці. Складається враження, що лише тут їх більше, ніж в усій Україні. Бізнес поставлено на рівні.

У місті знаходиться найстаріша біржа в країні, чимало пам’яток архітектури. Дуже затишно. На відміну від Амстердаму, рівень злочинності практично нульовий. Ровери ніхто не примикає – люди лишають їх просто під дверима будинків. На одному навіть бачив сумку з продуктами, яку (о, диво!) чомусь ніхто не хотів красти:).

Квітковий рай

keukenhof

Якщо ви приїхали навесні, то обов’язково завітайте до Ліссе, де розташований національний парк Кьойкенгоф (Keukenhof). На 32 гектарах площі розцвітають тюльпани, нарциси, рододендрони та купа іншої рослинності. Все зроблено з великою любов’ю. Доріжки, посипані гравієм, типовий голландський вітряк, канали (ну, куди ж без них), дбайливо перекинуті в потрібних місцях місточки, штучно насипані піщані дюни та квіти, квіти, квіти… Повірте, воно варте вашої уваги. От тільки ціни трішечки кусаються: (0,5 пепсі коштує три євро, хот-дог – 5, морозиво так само. Скільки коштує розливне пиво навіть не став цікавитися, ну ви самі розумієте).

Отака вона Голландія. Дуже колоритна й самобутня. На перший погляд, здається мініатюрною, але для того, щоб її відчути й побачити усе цікаве, потрібна не одна поїздка.

А у вас і поготів не складеться повноцінне враження про цю маленьку затишну країну після прочитання кількох сторінок тексту. Потрібно їхати й дивитися. Досі медитуєте над монітором? Вперед за квитком до Нідерландів!

ЯК ДІСТАТИСЯ

Потрібна Шенгенська віза – близько 700 грн. у візовому центрі. На подачу документів можна записатися тут. (А українцям вже не потрібну, ю-ху!)

Авіапереліт Бориспіль-Схіпгол-Бориспіль – 345 Євро.

Від міжнародного аеропорту Схіпгол кожні 15 хвилин ходять електрички до найбільших міст країни – Амстердаму, Гааґи та Роттердаму.Booking.com

Facebook Comments

Залишити коментар

Коментарів

 • На жаль, не міг викласти все, що знаю про Голландію – місця б не вистачило!
  Ще у них настільки чиста вода у крані, що її можна спокійно пити – деякі українські мінералки у магазинах гірші!
  Є трохи й дебільної бюрократії. Наприклад, офіційно не можна вирощувати та продавати траву, але курити її можна.
  Або заборонено палити тютюн у кафе, а коноплю в кафішопах дозволено. Тобто якщо ви змішаєте хеш з тютюном, вас можуть заарештувати))

 • а про гомиків краще взагалі не згадувати:(

 • Ну, сказати, що їх там так дуже багато, я не можу, але той факт, що вони можуть офіційно одружуватися і всиновлювати дітей обурює. Більш того, можна отримати голландське громадянство, якщо твій голубий друг є корінним мешканцем цієї країни. Ліберастія мля!

 • отже всі хто хоче громадянство голландії шукайте в неті гомика голландця

 • якщо одружитися з жінкою, то також дадуть))

 • Дуже цікаво! Хотілося б більше фото з краєвидами та квітами…

 • А взагалі дуже хотілося б побуати на Батьківщині мого улюбленого Яна Вермеєра Делфтского.

 • Дуже позитивна. Особливо крізь призму вікна кафі-шопу)

 • Або з вікна будинку. у Кварталі Червоних Ліхтарів