Світ очима бродяг

Веселий цвинтар

Веселий цвинтар

Автор: Людмила Денисова

Румунський повіт Марамуреш, один з найбільш гірських і багатих мінеральними водами районів країни, але відомий він зовсім не цим… Візитівка місцини «Веселий цвинтар» (Чімітірул-Весел) у Сепинці — єдина меморіальна споруда у світі, де смерть й усі пов’язані з нею обряди подано в гумористичному ключі…

У центрі кладовища — церква XIX століття, а біля входу до храму — могила засновника «Веселого цвинтаря» Йона Петраша.

А все починалося дуже просто…

Приблизно півстоліття тому сільський господар змайстрував першого дерев’яного хреста з портретом покійної, прикрасив візерунком і дотепним написом. Прихід на чолі зі священиком розцінив це як святотатство, а партійний секретар миттєво написав про витівку самому Генсекові Ніколає Чаушеску в Бухарест. Втім, справу «зам’яли», адже родичі покійної погодилися, щоб могилу прикрашала саме життєрадісна атрибутика.

Йон Петраш

25 років Йон Петраш виконував цю незвичну роботу. Перед власною смерть у 1977-му він зобразив себе для надгробку з такими словами: «Тут поховано чоловіка, який за все життя нікому не зробив злого».

Веселий цвинтар

Як справжній майстер, Йон Петраш готував собі заміну, і після нього колоритні пам’ятники робить учень — Думітру Поп, який доглядає за будинком-музеєм Петраша. У ньому знаходиться майстерня Думітру.

Веселий цвинтар

Веселий цвинтар

З життя покійного береться щось особливе, характерне. Текст, малюнок, візерунки — все неодмінно узгоджується з рідними, які за роботу й місце платять чималі гроші. Правда, інколи дивує надмірна відвертість.

Веселий Цвинтар

Веселий Цвинтар

Ми звикли, що про покійного говорять тільки добре або нічого. А тут! Наприклад, мужчина жив негідно. І читаємо неначе звернення від нього самого до живих: «Був час, коли я захоплювався спиртними напоями, полюбляв добряче хильнуть. Дивіться, друзі, аби з вами не сталося те, що й зі мною». Таких «виховних» епітафій тут чимало.

Теща

Роздуми оплутують душу лише на мить, тому що поряд таке знайоме про тещу. Від зятя: «Під цим каменем лежить теща моя. Аби вона ще три дні прожила, вічним сном спав би зараз я, а читала ці слова вона».

Веселий цвинтар

Сама церемонія прощання з померлим відбувається за християнським звичаєм — виніс труни з дому, молебень у церкві, сльози, і ніхто не посміхається навіть тоді, коли у землю закопують труну. Він весь у квітах і чекає, коли свою справу зробить Думітру Поп. Радіють після, коли душа померлого на небесах.

Веселий цвитар

Веселий цвитар

У Сепинці живуть поряд румуни — православні й греко-католики. Багато чоловіків зараз працює на будівельних роботах у Західній Європі. А багато жінок займається народними промислами.

Веселий цвитар

Вони ткнуть з овечої вовни килими, ковдри, плетуть сумки, шиють вишиванки. Все це розвішано на парканах навколо будинку. Коли настає неділя, то усі дівчата, жінки, бабусі вбираються у народні костюми і прямують до двох храмів.

Веселий цвитар

Веселий цвитар

Греко-католики побудували чоловічий монастир з найвищим у Румунії шпилем. Православні більш за все пишаються своєю старовинною церквою.

Веселий цвитар

Веселий цвитар

Румунський повіт Марамуреш є прикордонним із Закарпатською областю України. З закарпатських сіл Бедевля, Грушево видно гострий шпиль монастиря у Сепинці. Його назвали «Сепінца-Перь» (Перь в перекладі — Грушево) на честь зруйнованого стародавнього монастиря у Грушево, в якому, говорять легенди, друкував книжки сам Іван Федоров.

Веселий цвитар

Веселий цвитар

Біля румунської Сепинці розташоване українське село Ремети, де нещодавно освятили нову православну церкву. Отець Микола Ковач каже, що сусіди ходять один до одного на церковні служби.

Веселий цвитар

Веселий цвитар

Українці з радістю відвідують «Веселий цвинтар», і багато хто думає, а що б про нього написали. І знаєте, говорить священик Микола, після таких екскурсій дехто стає набагато добрішим.

Веселий цвитар

Веселий цвитар

На «Веселий цвинтар» їдуть туристи з усього світу.

Щоліта на кладовищі відбуваються фольклорні фестивалі. Співають, танцюють, музика грає до ранку — здається навіть могили підтанцьовують.

Веселий цвинтар

 

Син прийшов до матері: «Ось, мамо – вирішив одружитися».
– Ну що ж, синку, справа потрібна. Але, якщо можна, я тобі пораду одну дам?
– Звісно ж мамо, чом би доброї поради не послухати.
– Отож одружуйся сину перший раз із українкою. Поживи років 7 і розлучайся. Потім одружись із єврейкою. Поживи років 10 і кидай. А потім оженись із молдаванкою…
– Але мамо, ти ж знаєш, у мене Галя, я її кохаю… Та й навіщо так собі життя ускладнювати?
– Слухай мене, синку – спочатку одружися з українкою. Вони такі велелюбні, що потім гуляти вже не захочеться. Ну а потім одружися з єврейкою – у них такі зв’язки, що за 10 років так на ноги поставить, що забезпечить тебе на все життя. Ну а потім обов’язково з молдаванкою…
– Ну зрозуміло з українкою, ну добре з єврейкою. А молдаванка мені нащо?
– Ой, як ховають синку… Як ховають!!!Booking.com

Більше фото дивіться тут

Як знайти


Переглянути більшу мапу

Переклад з російської: Юрій Борисов


Facebook Comments

Залишити коментар

Коментарів

  • Цікаво.

    Ну що, хтось бажає зарезервувати собі місце на веселому цвинтарі?

  • думаю вночі ходити по такому цвинтарі не страшно

  • А ще його видно з території Закарпаття. Треба спитати в зірки Василя чи бачить він веселий цвинтар

  • Тут і друге пришестя веселіше зустріти)))