Країни світу

Афганістан

Cтолиця: Кабул.

Найбільші міста: Кандаґар, Герат, Мазарі-Шаріф, Джелалабад, Кундуз.

Географія: Держава знаходиться у Південно-західній Азії. На півночі межує з Туркменістаном, Узбекистаном і Таджикістаном; на сході – з Китаєм, Індією (спірна територія Джамму і Кашмір) і Пакистаном; на півдні – знов із Пакистаном; на заході – з Іраном.

Загальна площа – 652,2 тис.кв.кмПрирода: Гори займають біля 3/4 території країни. З північного сходу на захід простягується Гіндукуш (висота в Афганістані до 6729 м) і гори Паропаміз.

У південній частині Афганістану – Ґазні-Кандаґарське плоскогір’я, на північній і південно-західній околицях – пустельні рівнини (Бактрійська, Реґістан, Дашті-Марґо).

Основні річки – Амудар’я, Мурґаб, Ґеріруд, Ґільменд, Кабул. Рослинність в основному пустельна й степова (полин, астрагал, саксаул тощо).

Ліси зустрічаються на сході. По долинах річок – оазиси з садами, виноградниками.

Клімат: Субтропічний, континентальний, посушливий, з різкими добовими і річними коливаннями температур. У Кабулі, що знаходиться на висоті 1830 м над рівнем моря, холодні зими й тепле літо (у липні +25°C, у січні від 0°C до +7°C).

Кількість опадів не перевищує 375 мм на рік, найбільше випадає взимку і навесні.

На північній рівнині середня температура липня – +30°C, січня – +2°C (інколи бувають морози до -20°C).

Тільки на південному сході Афганістану, де позначається дія індійського мусону, спостерігаються літні дощі; гірські схили тут отримують до 800 мм опадів на рік.

У Джалалабаді (550 м над рівнем моря) клімат субтропічний. У Кандаґарі (1070 м над рівнем моря) – м’який.

Державний устрій: Афганістан – ісламська держава. Діюча Конституція прийнята на всеафганській нараді (Лойя джирґа) 4 січня 2004 р. Голова країни – президент.

Адміністративно-територіальний поділ: 29 провінцій (вілафтів) і 2 округи центрального підпорядкування.

Населення: 29,835 млн чоловік (2011). Понад 50% населення – пуштуни. Живуть також таджики, узбеки, туркмени та інші, всього більше 20 народів і народностей. Близько 1/6 частини населення складають кочівники і напівкочівники.

Державні мови: Пушту і даруй.

Релігія: Населення переважно сповідує іслам (суніти – 74%, шиїти – 15%, індуїсти, юдеї.)

ВВП на душу населення: 575 $ (2011).

Національна валюта: Афґані.

Державні свята: День Перемоги афганського народу в Джихаді (28 квітня), День Матері (14 червня), День Незалежності (19 серпня), День заснування Національної Асамблеї республіки (13 жовтня).

Національний домен: AF.

 

Facebook Comments

Залишити коментар