Країни світу

Ангола

Cтолиця: Луанда.

Найбільші міста: Луанда, Уамбо, Лобіту, Бенґела, Лубанґо, Маланже, Кабінда.

Морські порти: Кабінда, Намібе, Луанда, Лобіту.


Географія: Держава у Південно-західній Африці. До 1962 р. – колонія Португалії. Межує з Демократичною Республікою Конго, Конго, Замбією та Намібією. Із заходу омивається Атлантичним океаном.

Площа – 1246,7 тис км2.

Природа: Значна частина території країни є обширним плоскогір’ям заввишки більше 1000 м над рівнем моря. Тільки вздовж узбережжя Атлантичного океану витягнута вузька (від 50 до 100 км.) смуга низовини.

Плоскогір’я є вододілом приток Конго. Головні річки: Кванґо, Касаї, Кунене, Кванза, частина естуарію р. Конго; на сході – верхня течія Замбезі.

Рослинність прибережної низовини змінюється від трав’яних і чагарникових саван з окремими листопадними деревами (особливо виділяються баобаби) на півночі до напівпустель з колючими чагарниками і пустель на крайньому півдні.

Вздовж річок зустрічаються вологі тропічні ліси. Тваринний світ багатий: у саванах слони, носороги, антилопи, хижаки.

Клімат: Тропічний мусонний на півночі, субтропічний на півдні. Середня річна температура біля +21 °C. Виділяють два основні сезони: сухий і прохолодний в період з квітня по вересень (середня температура від +16 °C до +25 °C), а також дощовий і жаркий в період з жовтня по березень (середня температура від +25 °C до +35 °C).

Опадів випадає від 50 мм за рік на півдні – до 1500 мм у центральних районах. В горах прохолодніше, а опадів випадає більше – до 2500 мм на рік.

Характерні великі добові перепади температур, особливо у південних, пустельних районах, де іноді спостерігається зниження температури повітря у нічний час до 0 °C.

Форма правління: Президентсько-парламентська республіка.

Адміністративно-територіальний поділ: 18 провінцій. Територія провінції Кабінда відокремлена від решти країни землями Конго.

Населення: 18,498 млн. чоловік (2009). В основному це народи групи банту – овімбунду, амбунду, конго тощо.

Міське населення – 32%.

Густота заселення – 8,6 чіл на кв. км.

Державна мова: Офіційною є португальська, проте у побуті використовується понд 60 місцевих говірок – амбунду, кімбунду, кікондо, чокве, овамбо та інші.

Релігія: Католики – 38%, протестанти – 15%, прихильники місцевих традиційних вірувань – до 47%.

ВВП на душу населення: 5911 $ (2011).

Національна валюта: Кванза, рівна 100 лвеям.

Державні свята: Новий Рік (1 січня), День Мучеників Колоніальних Репресій (4 січня), Початок Визвольної Війни (4 лютого), День Африки (25 травня), День Національного Героя (17 вересня), День Незалежності (11 листопада), Різдво Христове  (25 грудня).

Національний домен: AO.

 

Facebook Comments

Залишити коментар

Коментар