Світ очима бродяг

Брюссель: селище на болоті чи столиця європи?

Хто не чув про Брюссель? Про нього знають всі. Проте дуже часто ці знання обмежуються статуєю Пісяючого хлопчика, штаб-квартирою НАТО та ЄС, шоколадом та пивом. Але столиця Бельгії має довгу та дуже цікаву історію, наповнену багатьма подіями. Про те, як місцина з назвою «село на болоті» стала де-факто столицею Європейського союзу та що цікавого можна в Брюсселі побачити, розкажемо далі.

 

Автор: Остап Процик

Архітектурними ансамблями Брюссель не вразить. Зараз, гуляючи старезним містом (за легендою заснованим ще в VI ст.), взагалі дуже легко помітити нецілісність його архітектури. Дивна річ, але якщо не знати історії, можна легко припустити, що така «мішанка» – це наслідок руйнівної Другої світової війни, внаслідок якої були знищені цілі квартали. А от і ні. Це «заслуга» іншого процесу, який стер з обличчя міста багато визначних пам’яток. Справа в тому, що у 50-х роках минулого століття влада зобов’язалася сплачувати витрати за знесення та реконструкцію будинків з державної казни і таким чином спровокувала цілу велику руйнівну хвилю. Це явище історики зараз називають «брюсселізацією». От і виходить, що гуляючи, наприклад, Ґданськом, Вроцлавом чи Дрезденом (які були майже вщент розбомблені), ви ніколи не побачите й натяку на колишні руйнування. А от в Брюсселі асоціація з наслідками війни виникає сама собою.

БРЮССЕЛЬ: СЕЛИЩЕ НА БОЛОТІ ЧИ СТОЛИЦЯ ЄВРОПИ

Складно собі уявити таку картину в Європі: місто, яке за свою історію не раз переходило з «рук у руки» то однієї, то іншої країни, спочатку стало столицею незалежного королівства, а потім і країни; зберегло свою красу та неповторність впродовж всіх воєн та в кінцевому підсумку постраждало від нерозсудливих рішень магістрату. Проте навіть зараз в столиці Бельгії є що робити. Немало цікавих місць залишилося, а на місці знесеного старого постало нове та сучасне.

Якщо ви потрапили в Брюссель лише на кілька годин – проведіть їх усі на головній площі Гран-плас – чи не найкрасивішій в усій Європі. Це серце міста, його найпривабливіше місце та головна пам’ятка архітектури (тобто, ансамбль пам’яток в стилі брабантської готики та фламандського бароко). Основною будівлею великої площі є Брюссельська ратуша – неймовірний зразок готичної архітектури у всій її красі. Збудована у 1402-1420 роках вона вже майже 600 років височіє над містом і зі своєю 96-метровою вежею є символом міста. Якщо маєте бажання роздивитися її ближче зсередини – це зробити теж дуже просто. Зали магістрату та оглядовий майданчик доступні практично весь час, за винятком тих днів, коли в них проходять засідання міської ради.

З інших боків площі ратушу оточують красиві будинки, більшість з яких належали окремим гільдіям. Кожен з будинків сьогодні має свою назву, багато з них можна відвідати. В деяких з них розташовані музеї.

БРЮССЕЛЬ: СЕЛИЩЕ НА БОЛОТІ ЧИ СТОЛИЦЯ ЄВРОПИ

Але якщо вам пощастить з погодою, то рекомендуємо просто посидіти за чашкою кави в одному з кафе на самій площі та просто помилуватися нею, споглядаючи за захопленими туристами та метушнею місцевих, які кудись поспішають.

Також головна площа Бельгії відома завдяки так званому «Квітковому килиму» – фестивалю квітів, який проводять кожного парного року в серпні. В цей час майже всю Гран-плас вкривають квітковою композицією з 600 000 квітів, яка формою та візерунком справді нагадує килим. Наступний фестиваль матиме місце 16-19 серпня 2018 року. Запам’ятайте та майте на увазі.

БРЮССЕЛЬ: СЕЛИЩЕ НА БОЛОТІ ЧИ СТОЛИЦЯ ЄВРОПИ

Поки ваша кохана чи друзі будуть милуватися квітами, можете завітати до Музею пива, який розташований в підвалі одного з будинків площі.

Більш відомим символом Брюсселя, ніж головна площа, є його головний хлопчик. Той, який пісяє. Як і більшість туристичних путівників, також скажемо вам, що дивитися не дуже є на що, але для «галочки» прогулятися туди можна. Тим більше, фонтан, у який справляє нужду хлопчина, розташований зовсім близько від Гран-плас – на перехресті Rue de l’Étuve/Stoofstraat і Rue du Chêne/Eikstraat. Прямуючи туди, будьте уважними, бо цю пам’ятку архітектури легко проґавити, адже зріст статуї – всього 61 см. Тож, якщо, йдучи в цьому напрямку, побачите натовп туристів, який незрозуміло чому стоїть посеред вулиці, знайте – Manneken Pis розташований саме там. Але якщо вам таки сподобається, то можемо також додати, що з 1987 місто «прикрашає» також статуя Дівчинки, що пісяє, а з 1999 – собаки, який робить те саме. Він, за задумом архітектора, мав би символізувати мультикультурність Брюсселя.

БРЮССЕЛЬ: СЕЛИЩЕ НА БОЛОТІ ЧИ СТОЛИЦЯ ЄВРОПИ

Закінчити оглядини Нижнього міста (а саме так називають цю частину центру Брюсселя) пропонуємо обідом чи ланчем у райончику Іlot Sacre («Святий острівець»), який також називають «Черевом Брюсселя». Саме тут у вбережених від «брюсселізації» автентичних будиночках працюють десятки кафе та ресторанів. Страва, якою можна поласувати чи не в кожному з них – мідії з картоплею фрі та пивом. Смачно, завжди свіжо та дуже по-брюссельськи. І не забувайте про бельгійські вафлі!

Після цього можна вирушати на оглядини Верхнього міста, якщо ви любите музеї та мистецтво або на оглядини Європейського кварталу, якщо вам до душі щось сучасніше. Але про все за порядком.

Тож Верхнє місто може зацікавити вас головним храмом Брюсселя –Кафедральним собором Св. Михаїла та Гудули, закладеним ще у 1047 році. Це одна з найяскравіших готичних пам’яток архітектури країни, яка, між іншим, на 100 років старша за славнозвісний паризький Нотр-Дам та практично нічим йому не поступається ні за розмірами, ні за красою. Неподалік розташований Королівський палац (можна відвідати безкоштовно), а також комплекс Королівських музеїв витончених мистецтв, до якого входять 6 відділень. Найвизначніші з них Музей старого мистецтва і Музей сучасного мистецтва (з роботами Мемлінга, Брейгеля, Йорданса, Рубенса, ван Дейка, Босха, Халса, Кранаха, ван Гога, Гогена, Давида, Енгра, Курбе та інших видатних митців всіх часів), а також музей найвідомішого бельгійського художника – сюрреаліста Рене Магрітта.

Розташоване це все на Горі мистецтв, з якої відкривається дуже гарна панорама на місто. Тому рекомендували б вам завітати сюди, навіть якщо ви не захоплюєтеся мистецтвом.

А далі можна вирушати на оглядини Брюсселю зовсім іншого – сучасного, ділового та трохи хаотичного. Це так званий Європейський квартал, де розташована більшість офісів установ ЄС. Архітектурна цінність цього комплексу, розташованого в трикутнику між парками П’ятдесятиріччя, Брюссельським та Леопольд-парком, досить сумнівна. Справа в тому, що Брюссель почав дуже активно розвиватися після Всесвітньої 1958 року. Саме вона дала поштовх економічному та промисловому зростанню, багато міжнародних установ та організацій вирішили перенести свої офіси сюди, це зумовило швидкі темпи будівництва, знесення старих жилих районів та зведення хмарочосів без генерального плану розвитку міста. Навіть тепер далеко не всі корінні жителі в захваті від урядового кварталу, але статус столиці не лише Бельгії, але й всього ЄС зобов’язує та вимагає…

БРЮССЕЛЬ: СЕЛИЩЕ НА БОЛОТІ ЧИ СТОЛИЦЯ ЄВРОПИ

Також дуже цікаво всім буде відвідати «Атоміум» – збудований до вже згадуваної Всесвітньої виставки-1958 монумент заввишки 102 м, який є нічим іншим, як збільшеною у 165 млрд разів моделлю кристала заліза. Це 9 сфер діаметром 18 м, з’єднаних за допомогою 20 труб. Шість з дев’яти сфер доступні для відвідин. Там розташовані оглядовий майданчик, кафе і навіть міні-готель. У з’єднувальних трубах ховаються ескалатори та швидкісний ліфт.

Якщо «Атоміум» – вражає масштабом у бік збільшення, то парк неподалік дивує відвідувачів, навпаки, зменшенням. Його назва «Міні-Європа» і тут, як ви вже здогадалися, розташовані зменшені копії багатьох пам’яток архітектури цієї частини світу. Приблизно 350 будівель з майже 80 міст Європи зменшені у 25 разів. Тут є і афінський Акрополь, і лондонський Біг-Бен, і паризька Ейфелева вежа. Дітям буде особливо цікаво.

А дорослим дуже сподобається інший музей – «Автосвіт», де під дахом Palais Mondial зібрані майже 300 ретро-авто з кінця XIX ст і до 70-х років XX ст. Одна з найбільших колекцій авто у Європі поділена на секції: мотоцикли, спортивні авто, громадський транспорт, авто знаменитостей. Тут є такі видатні авто як Minerva, Bentley 1928, Bugatti 1930.

Іншими цікавими для відвідин можуть бути музеї медицини, природничих наук, шоколаду, зброї, коміксів (саме Бельгія «батьківщина» героя коміксів Тінтіна та смурфів).

Тож, подивитися в Брюсселі є на що. Тут і трохи історії (місто таки справді давнє), і сучасності, і таких «ласощів» для чоловіків як відоме бельгійське пиво, і такої смакоти для жінок як шоколад. А чим зараз є Брюссель – колишнім селищем на болоті чи сучасною столицею Європи – вирішіть для себе після його відвідин.

Facebook Comments

Залишити коментар

Коментар

  • Я вважаю, що кожне місто чимось чаріне, воно має свою певну історію, свої риси в будівлях та закладах.