Світ очима бродяг

Будапешт. Угорщина

Будапешт. Угорщина

Автор: Мирослава Соколовська

У Будапешті я побувала на початку літа і це місто мене дуже сильно вразило. Навіть не так. Будапешт здивував! У приємному сенсі.

Ми потрапили з друзями до Угорщини, придбавши недорогий тур. Дуже хороший варіант, якщо ви хочете відчути атмосферу старої Європи, але коштів при цьому небагато. Їхати недалеко, ціни у сусідній державі досить прийнятні, а сервіс на рівні значно дорожчих західних країн.

Забігаючи наперед, скажу, що ми зробили одну велику помилку – купили путівку лише на три дні. Як виявилося, цього дуже мало, щоб роздивитися усе цікаве – настільки багата всілякими архітектурними пам’ятками угорська столиця! Майте це на увазі, якщо плануватимете подорож туди.

Наше знайомство із угорською столицею розпочалося із Площі Героїв. До речі чимось нагадує київський Майдан Незалежності – теж наліплено купу всього і трохи не в тему. Головним об’єктом є Пам’ятник Тисячоліттю (Millenniumi eml?km?), будівництво якого було розпочато 1896 року у зв’язку з гучним святкуванням 1000-ліття угорської держави. В центрі височіє 36-метрова колона архангела Гавриїла, який, згідно з легендою, явився першому королю Стефанові й наказав йому взяти корону (що було неможливим без прийняття християнства).

Будапешт. Угорщина, Площа Героїв

Цоколь колони оточують постаті вершників — князя Арпада й шести його воєначальників, які на межі 8-го і 9-го століть привели угорців на територію теперішньої Угорщини. За колоною, вздовж колонади – 14 героїв мадярської історії, включаючи короля Стефана I Святого, (перший зліва), короля Матвія Корвіна (Matthias Corvinus), який правив у 15 столітті (шостий праворуч).

Поблизу цієї площі також знаходяться Музей образотворчих мистецтв і Виставковий зал «Мючарнок».

Потім нас повезли до купалень Сечені. Угорщина взагалі славиться своїми термальними джерелами і Сечені одне з найвідоміших. Як розповіла наш гід, зоологічний сад обігрівається підземними трубами, по яких тече гаряча вода з надр. Тому клімат зоопарку прирівнюється до тропічного, в ньому буяє яскрава рослинність і добре розмножуються бегемотики.

У вестибюлі купалень є інформація угорською та англійською мовами. Влітку купальні відкриті з 6.00 до 22.00. Вхідний квиток коштував приблизно 8 євро, час перебування 4 години. Купили квиточки, пройшли через турнікет. Далі спустилися вниз по сходам і розійшлися: хлопці направо, дівчата наліво.

У довгому коридорі справа душові, а зліва кабінки для перевдягання. У вільну шафку поскладали одяг і власні речі, ключик повісили на руку і пішли нагору до великого й дуже гарного внутрішнього двору. Там два мармурові басейни. У центральному вода прохолодна, плавають «моржі».

У сусідньому басейні знаходиться щось подібне до джакузі. Періодично з дна б’ють сильні водяні струмені, а по колу вода рухається то за годинниковою, то проти годинникової стрілки через певні проміжки часу. Відвідувачі купалень теж рухаються по колу. А також у цьому басейні є невеличкий водоспадик, під яким бавляться діти.

У протилежному кінці дворика сходинки ведуть нагору до зали з термальною гарячою водою і донизу у сауну. Поряд із останньою басейн із дуже холодною водою.

Є також зала з гарячими цілющими ваннами, деякі з них мінеральні, деякі сірководневі. Температура води вказана поруч з кожною ванною на стіні. Там оздоровлюється дуже багато літніх людей. Деяких навіть привозять на візках. Чутно німецьку, англійську, французьку мови.

Наш гід розповідала, що на Новий рік у купальнях теж багато народу і дуже романтично сидіти в відкритому мармуровому басейні з температурою води в 36 градусів, коли над головою кружляють сніжинки.

Скупалися? Їдемо далі вивчати місто.

У парку Варошліґет, що поряд із площею Героїв, знаходиться замок Вайдахуняд, розташований на маленькому острівці. На його території також розташовані Сільскогосподарський музей і музей Транспорту. В гарному внутрішньому дворику статуя Анонима, невідомого автора хроніки Gesta Hungarorum.

Будапешт. Угорщина, Замок Вайдахуняд

Будапешт. Угорщина, Анонімус

Велике враження на мене справив Музей образотворчих мистецтв Будапешту. До нього я пішла з друзями в обхід офіційних екскурсій. Любителям мистецтва дуже рекомендую: там багато витворів мистецтва країн Західної Європи з часів Давньої Греції до сьогодення. Мадьяри дуже пишаються ним. Працівниця музею з великою гордістю сказала нам, що в них знаходяться тільки оригінали і натякнула, що в Ермітажі самі лише копії.

Будапешт. Угорщина, Музей образотворчих мистецтв

У Будапештському музеї знаходяться три малюнки Леонардо Да Вінчі, 11 малюнків Рембрандта. Він має оригінали художників Джорджоне, Тіціана, Тінторетто, Рафаеля, Франса Халса, Яна Вермера, Поля Сезана, Ежена Делакруа, Оноре Домьє, Едуарда Мане, Франсуа Мілле, Едгара Дега, Поля Гогена, Майоля, Ван Гога, Пікассо, Каміля Коро, Клода Моне, Каміля Піссарро, Анрі Тузуз-Лотрека, Густава Курбе, Франсіско Гойя, сім картин Ель Греко. Ми провели там 6 годин і ще не все побачили. Вийшли приголомшені красою і величчю творінь геніїв, знесилені фізично, але з великим емоційним піднесенням. До речі, вхід до основної експозиції безкоштовний, просто треба в касі запитати безкоштовний квиток (free тicket).

Візитна картка Будапешту – Парламент органічно вписався в простір між двох мостів — мостом Марґарет та Ланцюговим.

Будапешт. Угорщина, Парламент

Подібно до будівлі британського парламента, стиль угорського законодавчого органу неоготичний. «Верховна Рада» сусідньої країни займає площу в 18000 кв. м. Довжина будівлі — 268 м, ширина — 123 м. Інтер’єр включає 10 внутрішніх дворів, 13 ліфтів, 27 воріт, та 691 кімнату. Висота будівлі 96 м, це одна з найвищих споруд міста.

Головний фасад обернений до Дунаю. На фасаді розміщені скульптури місцевих королів і вождів (всього 88 скульптур). Головний вхід («Левові ворота») виходить на площу Лайоша Кошута.

Будапештський Парламент (як і римський Колізей чи собор Святого Павла у Ватікані) побудовано з травертину — уникального будівельного материалу, котрий використовується в архитектурі вже більше двох тисяч років.

Травертин схожий на такі природні камені, як вапняк і мармур. Травентин має особливість з часом темніти від смогу і забрудненності повітря. Тому будівлю Парламенту декілька років тому піддавали реставрації і просто на очах було видно, як світліє ця красива й грандіозна будівля.

На автобусі ми проїхали по Пешту і через міст потрапили до Буди. Погуляли по горі Геллерта, подивилися на памятник Свободі.

З екскурсією побували в готичному соборі Пресвятої Богородиці, відомому як храм Матяша, в якому вінчались угорські королі, пройшлися по терасам Рибальського бастіону, в якому ніколи не несли службу солдати, прогулялися біля Королівського палацу та помилувалися панорамою Дунаю.

Будапешт. Угорщина, Собор Матіаша

Будапешт. Угорщина, Королівський палац

Будапешт. Угорщина, Рибацький бастіон

Вибачайте, що дещо сумбурно. Кажу ж, три дні для знайомства із таким гарним містом – це взагалі нічого. Тепер я мрію поїхати туди на декілька тижнів, кожного дня бавити себе термальними водами у купальнях й гуляти містом-музеєм просто неба до несхочу. І вам того раджу.

Facebook Comments

Залишити коментар

Коментарів

  • а Дунай таки величезна річка

  • 2 Прокурор

    ..і дуже каламутна)

    Будапешт – гарне місто