Світ очима бродяг

Фаселіс. Древній Рим у Туреччині

Узбережжя турецької Анталії – це не тільки пресловутий all-inclusive resort. Це ще й можливість сісти до машини часу і відправитися у…Древній Рим.

Узбережжя турецької Анталії

Автор: Роман Коржик

Ну добре. Машина часу тут ні до чого – то образ, метафора. Але якщо візьмете велосипед, замовите таксі чи приєднаєтеся до автобусу туристів-мандрівників – дістатися до стародавнього Фаселісу зможете без проблем. Сьогодні римські руїни знаходяться на території національного парку Олімпос, щро за 16 кілометрів на Захід від містечка Кемер та в 57 км від згаданої Антальї. І ця подорож буде вартою, бо там лишилися:

  • Фортифікаційні споруди;
  • Агори;
  • Театр;
  • Терми;
  • Акведук;
  • Язичницькі храми;
  • Християнські храми;
  • Некрополь.

Але про все по-порядку.

Фортеця на березі солоного моря

Скільки автор цієї статті не намагався файно скупатися у теплих водах середземноморського узбережжя країни Ататюрка – все драма. Сіль потрапляє у очі й ти вже не можеш дивитися на ту красу. Навіть маска не допомогла – китайський непотріб пропускав воду і знову сіль забрідала до мене й не давала бачити.

Узбережжя турецької Анталії

Та сподіваюся, вартові фортеці міста Фаселіс у 7 столітті до н.е. не мали з тим проблем і своїм чистим зором споглядали у морську далечінь, видивляючись на кам’яних брилах фортеці різну наволоч, що могла припливти до міста, пограбувати його, зґвалтувати жінок і щось у тому роді.

Сьогодні, нажаль, укріплення Фаселісу майже зруйновані. Та навіть коли ці фортифікації існували у повному вигляді, то вони лиш доповнювали джунглі та пагорби природних укріплень.

Площа ринок

Усі найважливіші справи римських міст мутилися на агорі. Якби Львів заснували античні чувачки, то певно би сучасна Площа ринок так би і звалася – агора. Однак, слова словами, а суть та сама – торгівля, комерція, родичі в Америці.
Узбережжя турецької Анталії

У самому центрі «Квадратної» агори дислокувався двір оточений портиками, що захищати купців та клієнтів від пекучого сонця. А воно то й до 50 градусів могло насмажити пательню міста.

У цих портиках – лавки, магазини, ремісничі майстерні, напої, крам. Все, чого душа бажає. Через великі ворота (пропілеї) квадратна Площа ринок єдналася з міськими вулицями.

Загалом, «Квадратна агора», найдавніша торгова споруда Фаселісу. Ще у 1 століття до н.е. римські майстри наштампували сотні брил із вапняку, склали їх до купи, немов конструктор лего і до 4 століття ще не нашої ери торгували так, а потім – побудували храм.
Узбережжя турецької Анталії

Упритул до першої агори постала інша торгівельна споруда «Агора Доміціана». Прямокутна форма, найбільша за площею, стіни із тесаного каменю – таким от хештегами можемо описати цю торгівельну будову міста.

Ну і насамкінець – «Портова агора». Вона дислокується південніше «Агори Доміціана», виходить до самої набережної. Знаходячись у цій частині торговельного кварталу, можна і рибку ловити і до води ходити.

Нова будівля агори була побудована вірогідно в V або VI століттях на залишках більш давньої споруди. На зазначені перебудови досить чітко вказує характер мурування. Нижні ряди кладки зроблені з якісно оброблених вапнякових блоків, в той час як верхні з бутового каменю та битої цегли, що характерно для будівельної техніки ранньовізантійського періоду, – розповідають туристичні гіди під час мандрів у цю частину міста.

Римська опера

2 тисячі людей на виставі. Та навіть на Сергія Жадана у львівській опері 15 вересня 2017 року менше люду прийшло. Жадан у Фаселісі не виступав та люди ходили, заповнювали трибуни, дивилися драми, слухали співи.

Узбережжя турецької Анталії

Самі ж глядацькі місця звелися із опорою на пагорб як і в більшості грецьких театрів. 21 ряд глядацьких місць трьома проходами розподілявся на 5 секцій. Над останніми рядами глядацьких місць проходила одна діазома. Орхестра мала характерну для театрів римського типу напівкруглу форму.

Сцена не мала пишних декорацій. Біля неї дислокувалися портали, через які глядачі входили до театру. Враховуючи той факт, що театр розташовувався приблизно на 10 м вище вулиці до порталів вели сходи, які на сьогодні не збереглися.

Іди в баню…

Якщо у римському місті була терма, себто баня чи лазня – значить то справжнє місто. У Фаселісі малися навіть дві бані.
«Велика терма», чи «Велика баня» стояла впритул до згаданої «Квадратної агори».

Перед входом в терму розташовувався атріумний двір з мозаїчною підлогою, оточений портиками. З цього двору можна було потрапити спочатку в велику залу фригідарію (холодне приміщення), а звідти в витягнуті вузьких зали тепідарію (тепле приміщення) і кальдарію (гаряче приміщення). Приміщення терми були перекриті важкими циліндричними склепіннями. Для підігріву підлоги використовувалася система гіпокаусту, яка частково збереглася.

Узбережжя турецької Анталії

Стіни терми були зведені з добре тесаних прямокутної форми вапнякових блоків. Цегла та необроблене каміння використовувалося тільки при зведення опор гіпокаусту та склепінь. Будівля була зведена вірогідно в ІІ ст. н. е.

«Мала терма» була зведена навпроти «Великої» на іншому боці головної вулиці практично під будівлею театру в II ст.. н.е. Терма зовсім маленька, вона складалася з аподітерію (роздягальні) та розташованих одна за одною приміщень фригідарію, тепідарію та кальдарію. Будівля була зведена з добре тесаних вапнякових блоків. Стіни терми збереглися до рівня склепінь.

Акведук, некрополь, храми

Ну і наостанок, така от древньоримська мудрість: «Якщо у місті є каналізація та водогін, значить і Бог там є, значить жити і вмирати у тому місті можна».
Акведук Фаселісу було зведено в ІІ столітті н. е. спеціально для забезпечення водою розташованих в центральній частині міста терм і мав досить обмежене застосування. Саме цим фактом пояснюється досить вузький водогінний канал з обмеженою пропускною здатністю.

Узбережжя турецької Анталії

Акведук починається на сусідньому з містом плато і має загальну протяжність менше ніж півтора кілометри. Більшу частину шляху вода проходила трубами і лише в останній частині маршруту, приблизно 200 метрів, проходила по одноярусній аркаді зведеній з тесаного каменю. Акведук вірогідно застосовувався протягом ІІ-VI століть після чого прийшов в занепад.

Про християнські пам’ятки Фаселісу нам відомо так само небагато як і про язичницькі. Як християнські храми атрибутуються лише дві будівлі.

Одна з них це невелика базиліка вбудована в комплекс «Квадратної агори». Храм було зведено в звхідній частині агори, в формі тринавної базиліки, вірогідно, без гінікея з необробленого каменю та невеликої кількості плінфи.

Узбережжя турецької Анталії

Другий храм, вірогідно, більш пізній, знаходиться в південній частині акрополя. За формою він є укороченою базилікою. Наявність прибудованого з півночі невеликого квадратного приміщеня (в таких приміщеннях часто знаходилися сходові вежі) може вказувати на наявність другого ярусу (хор). Храм, вірогідно, був центром тієї невеликої громади пізнього Фаселісу, який обіймав лише пагорб акрополя.

Некрополь, себто цвинтар чи кладовище Фаселісу розташувався на Захід від «Північної гавані» між узбережжям та плато, на якому розміщувався «Nordsiedlung».

Узбережжя турецької Анталії

Поховання представлені як окремими саркофагами так і великими закритими гробницями-мавзолеями. Найбільш цікавими є три мавзолеї: один з них в південній частині некрополя практично на лінії міського акведуку, і ще два в північній. Південний мавзолей, судячи з техніки мурування, було зведено в римську добу. Це була дво- або три-ярусна споруда, нижній ярус якої виходив прямо до берега. На кожному ярусі розташовувалось одне приміщення.

Facebook Comments

Залишити коментар

Коментар

  • Як гарно. Туреччина це взагалі чудова країна з незабутніми пейзажами