Світ очима бродяг

Матарранія. Середньовічна та сучасна…

МАТАРРАНІЯ
Ти відчуваєш ніжний аромат квітучого мигдалю навесні, бачиш сліпуче тремтіння розжареного повітря влітку, поринаєш у синьо-зелений колір оливкових дерев восени, та вдихаєш холодне морозне повітря, що дарують перші години після сходу сонця взимку…

МАТАРРАНІЯ

Ти прокидаєшся, коли годинник на середньовічній ратуші сповіщає, що вже настав ранок, – і опиняєшся на вузенькій старовинній вуличці, що вимощена бруківкою. Ти мрійливо спостерігаєш, як містечко прокидається і наповнюється м’якими тінями від величних готичних фортець та барочних храмів. Коли сонце підіймається вище над горизонтом і на вулицях починає вирувати життя, усвідомлюєш, що це не сон, а реальність, і ти знаходишся у місці, де час зупинився, ти – у Матарранії.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

Почнемо з того, що Іспанія складається з автономних співтовариств, яких тут налічується 17. Кожне автономне співтовариство має декілька провінцій, а вже провінція, у свою чергу, поділяється на сукупності сіл, що називаються “комарками”. Комарка Матарранія розташована на північному сході країни, у провінції Теруель (Арагон). Матарранія складається з 18 муніципалітетів, кожен з яких має свій унікальний характер та неповторний шарм.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

Доїхати до Матарранії не так вже й складно. Для початку потрібно знаходитись в Іспанії, бажано в Сарагосі або Валенсії, або ж у Барселоні.

Якщо ви подорожуєте автомобілем, то за дві з половиною години ви вже спостерігатимете казкові пейзажі та безмежні поля синьо-зеленого кольору. Якщо надаєте перевагу іншим видам транспорту, подорож триватиме близько 4 годин. В будь-якому випадку, з Барселони або Сарагоси можна купити квиток на автобус до одного із муніципалітетів комарки (до прикладу, Вальдерробрес або Каласейте).

Іншим можливим варіантом є скористатися залізницею, доїхати до Тортоси або Каспе, і далі вже скористатися автобусом (розклад руху автобусів та залізничного транспорту можна знайти на відповідних сайтах компаній Hife або Renfe).

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

Матарранія є територією, що не зважаючи на плин часу, не втратила своєї ідентичності. Усі муніципалітети комарки, з їх старовинними ратушами та площами, досі нагадують середньовічні поселення.

МАТАРРАНІЯ

Матарранія має надзвичайно багату культурну спадщину. Почнемо з доісторичних часів. За 4 км від муніципалітету Бесейте знаходиться місце із загадковою назвою Ла Фенейяса (La Fenellasa), у якому збереглися наскельні малюнки червоного кольору, що датуються 4500 – 2000 рр. до н.е. Ці розписи є найдавнішими художніми проявами людей, що були знайдені на території комарки.

МАТАРРАНІЯ

Залишки старовинних поселень іберів можна побачити у муніципалітетах Каласейте, Масалеон та Вальдельтормо. У 1902 р. розпочалися розкопки залишків поселення іберів Сан-Антоніо у Каласейте, а в 1932 воно було оголошене пам’яткою, що має історико-культурну цінність (BIC).

Поселення Сан-Антоніо утворилося у V ст. до н.е., досягло свого розквіту у період між 350 та 300 рр. до н.е. та зазнало занепаду у 200 рр. до н.е. Тут було знайдено різноманітні вироби з кераміки, прикрашені геометричними та рослинними орнаментами, вироби з бронзи тощо. Експонати, що розташовані на п’яти поверхах музею Хуана Кабре у Каласейте, відкриють усі таємниці культури іберів.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

Далі опиняємося у XII – XVII ст., часі, коли в Іспанії були створені шедеври архітектурного стилю мудехар, в якому тісно переплітаються елементи мавританського та готичного мистецтва. Дерев’яна покрівля храму Вірхен де ла Фуенте, що у муніципалітеті Пеньярройя де Таставінс, є одним з найяскравіших зразків стилю мудехар у комарці. Покрівля оформлена з використанням цікавих декоративних мотивів, одним із елементів яких є хрест Ордену Калатрави – католицького військово-чернечого ордену, що був заснований на території сучасної Іспанії у 1157р.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

Гордістю Матарранії є численні будівлі у середземноморському готичному стилі “левантіно”. Це і ансамбль церкви Санта Марія ла Майор у муніципалітеті Вальдерробрес, парафіяльна церква Успіння Пресвятої Богородиці у Аренс де Льєдо, церква Апостола Сантьяго у Льєдо, церква Успіння Пресвятої Богородиці у Кретасі, парафіяльна церква Сан Педро Мартір у Торре дель Компте та ін.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

У поселеннях досі збереглися елементи фортифікаційних споруд, що у минулому захищали містечка від вторгнення ворогів. На території можна побачити велику кількість порталів, що з часом зазнали значних змін та були переобладнані відповідно до потреб населення. Над більшістю з порталів були збудовані невеличкі каплички (каплиця Сан-Антоніо у Каласейте, Кретасі тощо), які є одним із характерних елементів архітектури у комарці.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

Матарранія — це територія, на якій вродовж року й досі дотримуються глибоко вкорінених культурних традицій. Місцеві обряди являють собою синтез язичницьких і християнських мотивів, що відображають одвічну боротьбу добра зі злом. “Танці дияволів”, що відбуваються під час святкування Дня святого Антонія, або Семана Санта (Страсний тиждень) у Матарранії не залишать байдужим нікого.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

Також Матарранія – це територія оливкових дерев і мигдалю, тут виготовляють неперевершену оливкову олію, чудові сири з козячого або овечого молока та високоякісне вино. Варто зазначити, що на території комарки знаходиться підприємство, яке виготовилу першу палету із зіркою знаку якості “Хамон де Теруель”, а в 2009 і 2010 рр. Матарранія була найбільшим виробником зіркового хамону у провінції.

МАТАРРАНІЯ

МАТАРРАНІЯ

М’які тіні від фортець та ратуш стають все менш помітними, коли ти рухаєшся зі швидкістю 90 км/год по трасі, що веде до одного із великих міст. Незабаром метушня та гамір мегаполісу змінять атмосферу середньовічного іспанського містечка, де час, здавалося би, зупинився, де досі невеличкі сімейні магазинчики зачиняються на сієсту, де немає світлофорів та корків, де місцеві жителі збираються навколо великого вогнища, щоб разом відсвяткувати наближення весни… Така вона, одночасно старовинна і сучасна, дивовижна і невідома, Матарранія, чарівний куточок неймовірної країни, що має назву Іспанія…Booking.com

Facebook Comments

Залишити коментар