Світ очима бродяг

Полацк – бацька гарадоў беларускіх

Полоцьк

Автор: Сергій Кудяшов

Перед тим як вкотре вирушити у мандрівку, я підготувався: озброївся кількома картонними аркушами та фломастером. А от з містом призначення не визначився. Вирішив орієнтуватися на водія – якшо буде їхати на Чернігів, то відвідаю Полоцьк чи Псков, якшо на Глухів – поїду до Тули по пряники.

Пинив машину на Чернігів. Вже на чернігівській об’їздній надибав групу стоперів-невдах, їх було семеро: троє білорусів, пара росіян і пара, що складалася з киянина та москвички, їх об’єднала підступна 30-кілометрова чернігівська об’їздна.

Всі вони прочимчикували не менше 15 км, поки не настав вечір. Для тих, хто не в курсі: якшо ти не спинив машину до того, як сонце було над горизонтом – то шанси сісти у попутку після заходу сонця мінімальні. Україно-російська пара вирішила розбити намета, іншій двійці здалося, шо в місця, де ми стопили, погана карма, тому вони рушили далі на північ у пошуках чогось кращого.

Я залишився з білорусами. Ми розуміли, що усіх чотирьох не заберуть, тому розбилися по двоє.

З Єфімом стопили близько години – марно. Мабуть, він зневірився й повернувся до своїх сябрів. За якийсь час вони спинили “москалика” (Москвич-412) до Ріпок, я відмовився підсідати до них, бо знав, що з того нічого доброго не вийде. Невдовзі, спинив ленінградця та, на жаль, він їхав до друзів у Бабруйск, тому з ним доїхав тільки до кордону.

Вже на білоруській території достатньо довго стояв з табличкою ВИТЕБСК, аж поки молоде московське подружжя забрало мене з того болота (навколо пункту пропуску знаходяться багна, тому там смердить і багато комарів). Насправді, москвичі не знали, де знаходиться Вітебськ, просто зупинилися й сказали, що їдуть через Смоленськ у Москву, і якщо мені по дорозі, то я можу застрибувати.

Наші маршрути розходилися після міста Орша, до Вітебська залишалося 60 км.

Цей тріп дав мені достатньо нової інформації, частина якої підтвердила два моїх стереотипа. Перший – Білорусь авторитарна держава. Водій, який підвозив мене до Вітебська, повертався з мінського аеропорту – проводжав дружину в Іспанію. Він вже не вірить, що РБ стане нормальною державою, тому готує плацдарм для переїзду на Піренеї. На запитання “чому”, він розповів наступні ситуації:

– Його малий прогуляв кілька днів універу і, аби відмазитися, зробив липову лікарську довідку. Цю та ще 6 фальшивих довідок виявила прокуратура під час перевірки в університеті. Усім порушникам світило до 5 років буцегарні. Хлопця тоді відмазали, діло зам’яли, обмежилися штрафом. Але його відрахували, а це – рік навчання та 5000$ в трубу, та найгірше, шо тепер він завжди в анкетах має вказувати, що притягався до кримінальної відповідальності;

– У липні 2012 року група шведів вилетіла на одномоторному літаку з литовського аеропорту і на низькій висоті незаконо перетнула литовсько-білоруський кордон й розкидали плюшевих ведмедиків з листівками на підтримку свободи слова у РБ. “Лука” (місцевий злодій в законі Лукашенко А. Г.) розцінив цей вчинок як загрозу національній безпеці, грозився перекрити білорусько-литовський кордон (крізь нього проходить 30% литовських товарів), звільнив пару генералів, прапорщика, який нібито “проґавив” цей літак на радарі, посадили на 2 роки. Так от, того ж літа горе-студент проводжав свою дівчину на залізничному вокзалі Мінська, в руках тримав подарунок – ведмедя, того ж вечора у його квартиру навідали кагебісти з обшуком і запитанням навіщо він приніс на вокзал ведмедя;

– Мій водій також відчув лещата режиму. За знайдені набої до “мілкашки” йому пришили статтю про збройне угрупування. Посадили на 7 років, вийшов на волю через 1,5 роки за рішенням апеляційного суду.

З Орші до Полацка їхав на джипі свого сяброоднолітка стрітрейсера-хулігана.

В руці у купця копійка яка рубль береже

В руці у купця копійка, яка рубль береже

Лютэранская кірха. Нині в її приміщенні знаходиться краєзнавчий музей

Лютэранская кірха. Нині в її приміщенні знаходиться краєзнавчий музей

Сафійскі сабор ды Барысаў камень

Сафійскі сабор ды Барысаў камень

Собор збудували ще у княжі часи, спочатку він був православним, потім греко-католицьким. Під час Північної війни, московські війська розмістили тут пороховий склад і у 1710 році він вибухнув. На руїнах собору у середині XVIII був побудований новий уніатський собор.

Борисів камінь – один з 4 вцілілих до нашого часу валунів, виготовлених за наказом полоцького князя Бориса Всеславовича. На валунах нанесене ім’я князя й хрест.

В соборі розміщений орган. В день моїх відвідин Полоцька тут мав проходити  концерт органої музики

У соборі розміщений орган. В день моїх відвідин Полоцька тут мав проходити концерт органої музики

Пожертви на розвиток музею. Гривень не помічено

Пожертви на розвиток музею. Гривень не помічено

1

Навіть, без однієї літери все зрозуміло

Навіть, без однієї літери все зрозуміло

Полацк – найстарше місто Білорусі, вперше у літописах згадується 862 року.

1

Полацкая езуіцкая акадэмія. Нині це один із корпусів Полацкого державного університету. Вхід на територію був зачинений, тому зробити вдале фото не зміг – позичив з нетрів всемережжя.

Геаграфічны цэнтар Эўропы.

Геаграфічны цэнтар Эўропы.

Майже кожна країна Східної Європи бажає мати власний географічний центр Старого Світу. Українці знайшли його біля Рахова, поляки недалеко від Білостока, литовці в 25 км од Вільнюса, словаки під Кремницею, білоруси ж вирахували його поблизу озера з поетичною назвою Шо, шо у 45 км від Полоцька.

Дзіцячы музей

Дзіцячы музей

Музей має дві невеликі експозиційні зали. Під час мого перебування, там саме тривала екскурсія для сябродіточок. Музей, дійсно, для малюків, дорослим там робити нічого.

Дівчинка зустрічає відвідувачів музею

Дівчинка зустрічає відвідувачів музею

Експозиція тульських самоварів

Експозиція тульських самоварів

 Аляксандар Рыгоравіч зарисувався на стенді поштових марок та листівок


Аляксандар Рыгоравіч зарисувався на стенді поштових марок та листівок

Нащо варто звернути увагу, так це на колекцію вагів

На що варто звернути увагу, так це на колекцію вагів

З Полацка до Орші дістався двома вантажівками. Слово “Орша” я вимовляю з придиханням, бо далекого жовтня 2011 року пізньої ночі, коли вже повністю зневірився у людській доброті, я спинив Тойоту, а вийшов під самим домом у Броварах (500 км).

Цього разу зупинив BMW 7 серії (на такому дорогому авто їздити ще не доводилося). І цей випадок підтвердив інший мій стереотип: білоруси і росіяни на дорогих, статусних авто можуть підвезти стопера, а українських багатіїв не цікавить допомогти людям переміститися у просторі. Такий висновок я роблю з власного 5-річного стоперського досвіду, лише одного разу трапився виняток з цього правила: великоднього ранку пинив Лєксус на порожній прилуцькій трасі.

Власник BMW Олексій з достатньо українським прізвищем Цейко – уродженець Гомельської області вже 11 років працює у “…найбільшому в світі українському місті – Москві. Тут кожен десятий має прізвище на “енко” (Ю. Андрухович)”. Їхав до батьків на Радуніцу – ті самі українські проводи (гробки), але у Білорусі відзачаються через тиждень після Великодня, завжди у вівторок. Свято язичницьке, але православна церква включила його у свій культ. Цей день вихідний по всій країні. Тому кожен сябр вважає за свій обов’язок повернутися на свою малу батьківщину і вклонитися у могили предків. Але наші північні сусіди мають свої нюанси – їжею застеляють всю площу могилки:

1

1

Знімки позичені з сайту “Нашої Ніви” – першої білоруської газети, заснованої у 1906, у Вільні. Сябри вважають Вільнюс своєю історичною столицею. Детальніше про цей пародокс історії після поїздки у Жмудь (Литва).

З певних причин, Олексій не квапився додому і, якби, не забув свій паспорт, то їхав би у Київ, подивитися на Лавру, а так ми попрощалися на гомельській об’їздній. Я відійшов 200 м до заправки, Олексій же вийшов протерти лобове скло.

І тут я пожалкував, що вдів шорти і взув сандалі. Такої кількості комарів я вже давно не бачив! Стояв біля заправки не більше 5 хв. Клятих комах була ціла стіна, я петляв зигзагами від них, збігав на заправку й запитав, може, хто-небудь підкине до кордону.

Аж тут знову, під’їджає Олексій, його також атакували крилаті “кравасісі” і везе мене до кордону, а це 30 для мене і 60 зайвих кілометрів для нього.

Проїхали половину шляху і довелося знову чиститу лобове – трупики комарів заплямували скло, видимість впала до 100 метрів.

Митні процедури пройшов дуже швидко. А от вже на “рідній вкраїнській стороні” застряв так надовго, шо оновив особистий рекорд – сім годин ловив машину (попередній рекорд у 5 годин був встановлений у, майже, безлюдних степах Херсонщини).

Коли о 4:25, нарешті, зупинив машину додому – безмежно зрадів.

Словник неологізмів:

сябр – білорус

сяброодноліток – білорус віком від 20 до 25 років

сябродіточки – білоруси віком від 1 до 14 років

Facebook Comments

Залишити коментар

Коментарів

  • чудовий текст!
    ти прав, Сергій! українські драйвери на дорогих і дешевих авто – жлоби!
    7 год. то нормально, я на Казанській об”їзній на півтори доби завис )))

  • З Єфімом стопили близько години – марно. Мабуть, він зневірився й повернувся до своїх сябрів. За якийсь час вони спинили “москалика” (Москвич-412) до Ріпок, я відмовився підсідати до них, бо знав, що з того нічого доброго не вийде. Невдовзі, спинив ленінградця та, на жаль, він їхав до друзів у Бабруйск, тому з ним доїхав тільки до кордону.

  • Утім, ключовим питанням цього геостратегічного рівняння є те, що якщо навіть припустити, що США вирішили б зменшити свої витрати на Пакистан, то чи збільшить тоді Китай свою підтримку? Абсолютно зрозуміло, що принаймні у найближчі кілька років Китай не досягне економічного рівня Штатів, тому китайці не можуть допомагати на такому самому рівні, як це спроможна робити Америка.

  • Торік була подібна ситуація. Тоді ми перекинули спочатку 32 мільйони гривень, а згодом за рахунок різних варіантів економії коштів, у тому числі і відпусток за власний рахунок всіх працівників апарату міської ради, змогли зекономити ще 10 мільйонів, які спрямували на ті ж потреби. Крім того, є прості цифри, які можна порівняти. Моя премія без відрахувань становить 1300-1500 гривень. У решти працівників апарату вона така ж. Тож коли ці гроші помножити на шість працівників — голову та його заступників — виходить близько 10 тисяч гривень на місяць. Ну аж не ті суми, що називав пан Юхименко. Загальна ж зарплата усіх працівників виконавчого комітету міської ради, яких є 430 осіб, — 25 мільйонів гривень на рік.

  • З Єфімом стопили близько години – марно. Мабуть, він зневірився й повернувся до своїх сябрів. За якийсь час вони спинили “москалика” (Москвич-412) до Ріпок, я відмовився підсідати до них, бо знав, що з того нічого доброго не вийде. Невдовзі, спинив ленінградця та, на жаль, він їхав до друзів у Бабруйск, тому з ним доїхав тільки до кордону.