Видатний французький мандрівник і вчений, винахідник аквалангу, автор багатьох цікавих книжок про тваринний світ, режисер, бродяга за станом душі й просто хороша людина Жак-Ів Кусто народився 11 червня 1910 року в містечку Сен-Андре-де-Кюбзак, що у добре відомому вболівальникам київського “Динамо” реґіоні Бордо (Франція).
Маленький Жак-Ів був дуже хворобливим, але був сильний духом. З дитинства він любив воду.
У 1910 родина Кусто переїхала до США, але там у них не склалося, й вже за два роки вони змушені були вертатися на Батьківщину.
Хлопчик захоплювався багатьма речами, але при цьому повністю забивав на школу. Батьки змушені були віддати майбутнього вченого до інтернату, який Жак-Ів немов наперекір усім закінчив із золотою медаллю.
Бродягу кликали незвіданні краї, тож у віці 20 років Кусто поступив до воєнно-морської академії, де отримав звання прапорщика. Француз служив на воєнно-морській базі в Шанхаї, також відвідав СРСР, де багато фотографував, але майже усі матеріали в нього відібрали.
Нарешті, Кусто вирішив піти в Академію морської авіації, та після автомобільної аварії на гірській дорозі від польотів довелося відмовитися. Наш герой зламав кілька ребер і пальці на лівій руці, ушкодив легені, до того ж йому відняло правицю. Курс реабілітації тривав вісім місяців. Для відновлення у 1936 році він поступив інструктором на крейсер «Сюфрен», приписаний до порту Тулон.
Одного дня авантюрист пішов до крамниці, де побачив окуляри для підводного плавання. Пірнувши у них, Кусто зрозумів, що з цього моменту його життя повністю належить підводному царству.
У 1943 році Кусто разом з Емілем Ґаньяном винайшли акваланг.
Ще через два роки бродяга орендував корабель “Каліпсо” за символічну плату 1 франк на рік (наша людина – ще треба вміти так домовитися!) і пішов по морях-океанах.
Внесок Кусто до світової науки вражаючий. Ця людина здійснила безліч досліджень й зробила багато відкриттів. Француз зняв десятки фільмів про мешканців підводних глибин. У нашій країні найкраще відомий цикл відеопередач під назвою “Підводна Одисея команди Кусто”.
З 1957 року Кусто був директором Океанографічного музею в Монако.
1985 Жак-Ів придбав ще один корабель для своїх експедицій – яхту “Алсіон” з експериментальним турбовітрилом.
У віці 81 року (!) наш герой вдруге одружився. Сталося це після смерті його першої дружини. До речі, старшій дитині від його другої пасії, виповнилось дванадцять. Жвавий дідусь!
Помер геніальний чоловік 25 червня 1997 року. Товариство Кусто діє й до нині, а у Санкт-Петербурзі іменем видатного дослідника морської безодні було названо ліцей з поглибленим вивченням французької мови.
Світла пам’ять!
Немає краще проведеного часу ніж відпочинок в Карпатах. Тут є все що потрібно, свіже повітря, красиві краєвиди та комфортні умови проживання. Це може бути приватна садиба, пансіонат, відпочинковий комплекс або котедж. Кожен може знайти щось для себе.