Видатний мореплавець, бродяга й авантюрист Фернан Магелан (порт. Fern?o de Magalh?es) народився навесні 1480 року в Саброзі, область Траз-уж-Монтіш, Королівство Португалія. Прославився на весь світ тим, що першим здійснив навколосвітнє плавання, відкрив протоку названу пізніше його іменем, а також став першим європейцем, який увійшов з Атлантичного океану в Тихий.
Магелан за походженням португалець. Місце його появи на світ достеменно невідоме, більшість істориків схиляється до думки, що Фернан народився у Саброзі, але цілком можливо, що Батьківщиною мореплавця є Порту.
Про родину мандрівника також відомо небагато, зокрема, те, що вона належала до дворянства. Окрім, Фернана у них було четверо дітей. Про їх життя взагалі нічого невідомо. У молодості Магелан був пажем у королеви Леонори Авіської, дружини Жуана ІІ.
На почату XV століття португальці відкрили морський шлях до Індії. Слідом за Вашку да Ґамою (про цього мореплавця ми також розповімо) з Португалії відправляли ескадру за ескадрою на схід. 1505 року для ескадри віце-короля Франсішку Алмейди моряків вже не вистачало. Доводилося набирати екіпаж ледь не з перших зустрічних. Деякі кермові навіть не розбирали де праворуч і ліворуч. Тоді до правого боту корабля прив’язували часник, а до лівого цибулю. Коли потрібно було повернути вправо, віддавалась команда “часник”, коли ж вліво, вигукували “цибуля”. В одній з експедицій у якості позаштатного воїна брав участь і наш герой.
Виправа оминає мис Доброї Надії й бере участь у бойових діях, захоплюючи Кільву та Момбасу. Потім рушає до Індії.
Фернан весь час перебував у складі експедиції. Його ім’я згадується у битві під Каннануром.
Авантюрист взагалі був людиною досить войовничою. 1506 року брав участь у придушенні хвилювань у португальських колоніях, зокрема у Мозамбіку, а також бився в складі португальської армії в Індії, де його двічі було поранено.
Та войовничі країні з Піренейського півострову все замало. Португалія вирішила встановити тотальний контроль над торгівлею прянощами. Для цього потрібно було захопити порт Малака (нині місто у Малайзії). Ескадра з п’яти бойових кораблів рушає туди. Звісно ж, не обійшлося без участі нашого героя.
Якийсь час Магелан перебував у Індії, де не без успіху займався торгівлею.
1512 року Фернан вертається до рідної Португалії.
Йому призначається державна пенсія, та войовничому мореплавцеві не сидиться у Лісабоні. 1514 року наш герой бере участь у бойових діях у Марокко під містом Аземмур. Там він дістає поранення у ногу, через яке лишається кульгавим, і втрачає коня. Йому доручають стерегти відібрану у маврів худобу, та невдовзі Магелана звинувачують у тому, що він продав частину здобичі місцевому населенню. Обурений вояка самовільно вертається до Португалії, щоб спростувати безпідставний (?) наклеп. Звинувачення з нього знімають, Магелан подає у відставку й вертається домів.
Так би він й лишився одним з багатьох, якби одного дня на думку Фернанові не спав задум, що зробив португальця відомим на весь світ. Магелан припускав, що на захід від Америки розташовані острови багаті на прянощі. Наш герой просить португальського короля Мануела І дати йому морську службу й відправити у плавання до цих містичних островів. На що отримує відмову.
Тоді Магелан перебирається до Іспанії. Після кількох невдалих спроб, він все ж таки вмовляє керівництво країни дати добро на експедицію.
У плавання готувалось п’ять кораблів із запасом провіанту на два роки. Магелан особисто стежив за завантаженням і упаковкою продуктів, товарів і спорядження. Фернан командував судном “Трінідад”.
Виправа була не з легких. Пікантності додавало те, що іншими кораблями керували іспанці, яким не подобалось, що експедицію очолює португалець. Крім того, Магелан приховував орієнтовний маршрут плавання, і це викликало невдоволення інших капітанів. Виниклодосить серйозне протистояння. Капітанові Мендосі навіть було передано спеціальну вимогу короля припинити опір і підкоритися Магеланові. Але вже на Канарських островах наш герой дізнався, що іспанські капітани домовилися між собою прибрати його з поста, якщо їм здаватиметься, що португалець їм заважає.
Експедиція, що стартувала 20 вересня 1519 р., 29 листопада того ж року дісталась Бразилії. Потім виправа пішла на південь вздовж сучасної Аргентини. Було прийнято рішення перезимувати. 21 жовтня 1520 року експедиція увійшла у вузьку материкову протоку. Шлях нею тривав 38 днів. На довгі роки Магелан залишався єдиним каптіаном, що пройшов цю протоку і не втратив жодного корабля.
Вийшовши з протоки, Магелан став першою людиною, яка потрапила з Атлантики у Тихий океан. Фернан пройшов по найбільшій водоймі світу майже 17 тисяч кілометрів, спаливши поселення тубільців на острові Гуам за те, що ті вкрали шлюпку, і нарешті дістався Філіпін. Таким чином, португалець першим пройшов навколо земної кулі й викарбував своє ім’я золотими літерами у світовій історії.
Один за одним Фернан приводив під владу іспанської корони острови у Південно-Східній Азії налагоджуючи торгівлю й вимінюючи у аборигенів золото й екзотичні продукти на залізяччя та різний непотріб. Все ніби було добре, ніщо не віщувало біди. Та одного чудового дня один з вождів острова Мактан (нині Філіпіни) з прекрасним ім’ям Лапу-Лапу відмовився платити якимось там іспанцям. Нечуване нахабство! Магелан миттю збирає військову експедицію, щоб провчити дикунів! Проте до бою як слід підготуватися авантюрист не зміг і тубільці цим скористалися. Під час відступу іспанців, Фернана Магелана було вбито. Так завершився земний шлях одного з найвидатніших бродяг і мандрівників у світі.
По смерті, на честь португальця було названо відкриту ним протоку, хмари, кратер на Місяці, пінгвінів, космічний апарат та торговий центр у столиці України Києві.