Видатні бродяги

ПРЖЕВАЛЬСКІЙ, Ніколай Міхайловіч

Пржевальський

Відомий російський (але білорус за походженням і поляк за прізвищем) мандрівник, натураліст і географ Ніколай Міхайловіч Пржевальскій народився 12 квітня (тоді це ще не був День Космонавтики) 1839 року в селі Кімборово Смоленської губернії, що у Росії.

Дитинство і юнацькі роки Пржевальского були досить банальними. Спочатку школа, потім навчання у Смоленській гімназії. Аж ось у 1855 році його відсилають на службу унтер-офіцером до Рязанського полку, який, не зважаючи на свою назву, був розташований у Москві.

Потім його багато разів кудись переводили, дали офіцерське звання, кинули на придушення Польського повстання і, нарешті, дозволили людині займатися тим, що їй до вподоби – географією.

З 1867 року Пржевальскій здійснював експедиції по Усурійському краю, Китаю, Монголії та Середній Азії. В перерві між подорожами авантюрист писав підручники з географії, придушував нові повстання (цього разу в Маньчжурії) – одним словом, розважався як міг.

Всесвітню славу білоруському росіянину приніс… кінь. Повернувшись 1881 року з виправи на Тянь-Шань (кінцевою метою подорожі був Тибет, проте Пржевальского не пустили до Лхаси тамтешні урядовці, коли група мандрівників була лише у 250 верстах від головної святині тибетських ченців – Лхаси прим. “Бродяг”), Ніколай Міхайловіч описав новий вид коня, раніше науці невідомий, пізніше названий на його честь (Equus przewalskii).

1888 року дослідник через Самарканд вирушив до китайського кордону, де під час полювання в долині річки Кара-Балта попив річкової водички. Краще б він того не робив, бо захворів на брюшний тиф. По дорозі до міста Каракол Пржевальскій відчув дискомфорт, а по прибутті до Караколу йому стало зовсім недобре. Через кілька днів видатний географ помер. Сталась ця сумна подія 1 листопада 1888 р.

Ніколая Пржевальского було поховано на березі озера Іссик-Куль, що у сучасному Киргизстані. З 1939 по 1992 роки киргизьке місто Каракол носило назву Пржевальск на честь видатного натураліста, який навіки знайшов собі пристанок у тамтешніх краях. Свого часу Британське географічне товариство назвало Ніколая Міхайловіча кращим географом у світі, а це, погодьтеся, чогось варте.

 

 

Facebook Comments

Залишити коментар