Видатні бродяги

ТАСМАН, Абель

АБель Тасман

1603 року в околицях голландського міста Ґронінґен (відомого українським вболівальникам футболу за однойменною командою, в складі якої виступав наш Євген Левченко) народився видатний голландський бродяга, мореплавець, дослідник і купець Абель Тасман (Abel Janszoon Tasman). Точна дата появи нідерландця на світ, на жаль, в анналах (не плутати з аналами) історії не збереглась.

Родина у Абеля була, м’яко кажучи, не з найбагатших, тож хлопець з самого малку змушений був крутитися, мов в’юн. Самостійно опанував грамоту, зокрема. Не смійтеся – у XVII столітті то було складніше зробити, ніж зараз отримати диплом одного з українських вишів.

Далі у біографії голландця велика біла пляма. Фактично не залишилось жодних документальних згадок про його життя аж до 1633 р.

У віці 30 років Тасман, як і більшість голландців того часу, пішов (не до кафе-шопу, як дехто міг подумати) у море. Життя авантюриста було не надто солодким, про славу мореплавця мова не йшлася, адже доводилось горбатитись шкіпером різних кораблів, виконуючи тяжку й нудну роботу.

Провидіння винагородило сумління голландця і 1638 року його таки помітили й призначили капітаном судна з романтичною назвою “Ангел”. А вже за рік разом із земляком – генерал-губернатором Голландської Східної Індії Антоном Ван-Діменом вирушив у експедицію до північної частини Тихого океану. А все для того, щоб знайти міфічні острови Ріко де Оро (Золотий) і Ріко де Плато (Срібний), легенди про багатства яких бентежили тоді весь Старий Світ. Припускали, що цей Клондайк знаходиться десь на схід від Японії.

Відважні мандрівники обнишпорили кожен клаптик акваторії, діставшись Курил, але так і не знайшли міфічних островів. Мало не весь екіпаж викосила цинга і ледь не добили тайфуни з цунамі. На одному з двох кораблів експедиції, наприклад, в живих лишилось 7 чоловік. Судном, що мало назву “Ґрафт”, командував Тасман.

Проте було зроблено чимало корисних відкриттів. Зокрема,  складено більш детальну мапу Філіпін і ретельно досліджено узбережжя Східного Китайського моря.

Труднощі таких людей не лякають. З 1640 по 1642 рік Абель Тасман неодноразово ходив у Камбоджу, Японію, Китай тощо.

1642 р. голландці організовують виправу до південної частини Тихого океану, намагаючись знайти інші торгівельні шляхи, відмінні від португальських (Португальці тоді були конкурентами “помаранчевих”. Тільки на морі, а не у футболі, як зараз).

Під час 10 місяців плавання було відкрито купу островів – Нову Зеландію, Тасманію (дістала назву на честь Абеля Тасмана), Фіджі, Тонґа та багато чого іншого.

Особливо цінною була картографська праця Тасмана, який зробив зйомку майже 3,5 тисяч кілометрів австралійського узбережжя, фактично довівши, що це материк.

4 березня 1645 року наш герой стає Командором. Паралельно діставши призначення до члену юстиції голландської колонії Батавії (так тоді називалась Індонезія). Проте на місці не сидиться, тож він вирушає до нових і нових експедицій.

У 1645—1646 рр. Абель Тасман ходив до Малайського архіпела­гу , 1647 р. побував у Сіамі (Таїланді), у 1648—1649 рр. — на Фі­ліпінах.

1653 року мореплавець пішов у відставку і декілька років пожив тихим цивільним життям. Певно, занудьгував і можливо тому й помер 1659 у віці 56 років.

Та це ще не все. Великий голландець залишив по собі щоденник, який зараз зберігається у Державному архіві Королівства Нідерланди у Гаазі. Будете в Голландії – почитайте. Якщо впустять.



Если вы хотите украсить свою квартиру, или дом интересными и оригинальными картинами, то печать на холсте именно то что вы искали. Современная полиграфия открывает новые возможности, теперь самому можно выбрать любое изображение, что вам нравится и напечатать его на целую стену.

Facebook Comments

Залишити коментар